za
cbdc

Pandemia przyspieszyła wprowadzenie CBDC o 5 lat

2021-07-11
CBDC

Badanie przeprowadzone przez europejską firmę blockchain Guardtime sugeruje, że pandemia COVID-19 mogła przyspieszyć uruchomienie cyfrowej waluty banku centralnego nawet o pięć lat.

Finalne CBDC w ciągu trzech lat

Guardtime twierdzi, że rozwój wielu firm technologicznych, lepsze wykorzystanie platform sieciowych i telekomunikacyjnych oraz ogólna cyfryzacja świata może oznaczać, że pierwsza CBDC, może finalnie zostać wprowadzona w ciągu trzech lat. Firma współpracuje z kilkoma bankami centralnymi na całym świecie, badając możliwości rozwoju CBDC.

Coraz bardziej odczuwalny jest ‘wyścig na księżyc’, jeśli chodzi o banki centralne wprowadzające własne waluty cyfrowe, ponieważ może to radykalnie poprawić pozycję ich kraju i waluty na globalnej scenie gospodarczej

– powiedział Luukas Ilves, dyrektor ds. strategii w Guardtime.

Koronawirus nie tylko przyspieszył cyfryzację społeczeństwa, ale także jeszcze bardziej przekształcił sposób, w jaki używamy pieniędzy.

Ilves dodał, że ze względu na zasady dot. dystansu społecznego i zachęcanie ludzi do pozostania w domu, wzrosła odpowiednio ilość transakcji online. To sprawiło, że ustawodawcy uważają CBDC za bardziej praktyczne rozwiązanie. Chociaż Ilves powiedział, że przejście na CBDC może być “powolne, stopniowe i fragmentaryczne”, banki centralne “pokazują, jak dobrze można przeprowadzić transformację cyfrową”. Firma dodała:

Rozwój CBDC został przyspieszony nawet o pięć lat. Nie ma również wątpliwości, że jeden z głównych banków centralnych wkrótce wprowadzi walutę cyfrową i spodziewamy się, że stanie się to w ciągu najbliższych trzech lat.

Chiny prowadzą w wyścigu

Spośród największych gospodarek świata – Stanów Zjednoczonych, Chin i Japonii – to Chiny prowadzą w wyścigu. Państwo Środka rozpoczęło pilotażowe testy swojego cyfrowego juana już w kwietniu 2020 roku. W Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział w maju, że rząd wkrótce wyda dokument do dyskusji. Bank Japonii również rozpoczął testowanie swojego cyfrowego jena, które mają zakończyć się w marcu 2022 roku.

Według badań opublikowanych przez giganta konsultingowego PwC w kwietniu, ponad 60 banków centralnych bada obecnie CBDC. Każdy kraj stoi przy tym w obliczu unikalnych wyzwań dla potencjalnego wdrożenia. Główną obawą jest to, czy CBDC zapewni takie samo lub większe bezpieczeństwo finansowe niż fizyczna gotówka i czy może zaoferować więcej funkcji niż istniejące banki komercyjne.

Wprowadzenie cyfrowych walut banku centralnego może wywrócić globalny porządek gospodarczy. Ta technologia mogłaby przynieść wiele korzyści, takich jak bardziej efektywny handel, większy dostęp finansowy dla milionów ludzi i zmniejszenie przestępczości. Istnieją jednak ważne bariery technologiczne, które należy pokonać w zakresie skalowalności i bezpieczeństwa.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności