za
paragwaj

Paragwaj chce uznać BTC za środek płatniczy?

2021-07-11
Bitcoin
Binance Launchpool

Decyzja Salwadoru o uznaniu bitcoina za prawny środek płatniczy wpłynęła chyba na prawodawców w całym regionie. Paragwaj jest kolejnym krajem, który chce regulować rynek kryptowalut.

Paragwaj chce otworzyć się na kryptowaluty

Paragwajski kongresman Carlitos Rejala i senator Fernando Silva Facetti planują przedstawić Kongresowi w środę 14 lipca ustawę o bitcoinie (BTC). Obaj podkreślają pilną potrzebę stworzenia przez prawodawców spójnej strategii dotyczącej aktywów cyfrowych dla ich kraju.

Jestem tutaj, aby zjednoczyć Paragwaj

– napisał w piątek Rejala, dodając, że on i Facetti planują „mega niespodziankę dla Paragwaju i świata”.

Chociaż Rejala nie określił, co pociągnie za sobą jego projekt ustawy, komentatorzy sceny politycznej w kraju sugerują, że Paragwaj chce pójść w ślady Salwadoru, który uczynił bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Początkiem czerwca Rejala poinformował na Twitterze, że zasoby cyfrowe będą połączone z „ważnym projektem innowacji Paragwaju”.

 

Ponoć w planach jest też uczynienie z Paragwaju centrum zagranicznych inwestycji dot. kryptowalut. Możliwe, że rząd będzie także starał się ściągnąć do siebie górników bitcoinów.

Warto zauważyć, że – tak samo jak inni probitcoinowi politycy – Rejala dodał sobie na zdjęciu na Twitterze laserowe oczy. To symbol poparcia idei, jakie stoją za kryptowalutami.

paragwaj

Ameryka Łacińska stanie się centrum kryptowalut?

Ameryka Łacińska stała się potencjalnym centrum adopcji kryptowalut ze względu na lokalną presję gospodarczą i fiskalną, zwłaszcza w krajach takich jak Argentyna, Wenezuela i Meksyk. Państwa te mają problemy dot. wysokiej inflacji. Wenezuela wyemitowała nawet własną cyfrową walutę petro, która jednak nie odniosła sukcesu rynkowego. Mieszkańcy kraju nadal jednak chętnie inwestują w kryptowaluty.

Decyzja Salwadoru dot. uznania BTC za prawny środek płatniczy wywołała jednak duże kontrowersje. Niektórzy są zdania, że to część politycznej rozgrywki, jaka ma miejsce na arenie międzynarodowej i chęć rzucenia wyzwania prymatowi USA i dominacji dolara.

Z kolei, jak donosił portal Cointelegraph, Ameryka Łacińska jest już teraz domem dla co najmniej dwóch jednorożców kryptowalutowych. Chodzi o startupy o wartości min. 1 miliarda dolarów.

2TM Group, spółka stojąca za brazylijską giełdą kryptowalut Mercado Bitcoin, niedawno zakończyła rundę finansowania o wartości 200 milionów dolarów, co podniosło jej całkowitą wycenę do około 2,1 miliarda dolarów. Tymczasem meksykańska giełda kryptowalut Bitso jest wyceniana na ok. 2,1 miliarda dolarów po zakończeniu rundy finansowania serii C.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności