za
panama kryptowaluty prawo

Panama rozpoczęła proces regulacji kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Zgromadzenie Narodowe Panamy opracowało projekt prawa dot. kryptowalut, który ma na celu uregulowanie rynku i zapewnienie większą przejrzystość sektorowi blockchaina w kraju. Propozycja składa się z dwóch różnych projektów przedstawionych podczas obrad komisji spraw gospodarczych Zgromadzenia.

Panama reguluje rynek kryptowalut

Zgromadzenie Narodowe Panamy, które jest najwyższą organizacją ustawodawczą w tym państwie, wykonało pierwszy krok w kierunku uregulowania rynku kryptowalut. Instytucja zatwierdziła projekt ustawy zatytułowany „Prawo regulujące komercjalizację i wykorzystanie aktywów kryptowalutowych, emisję aktywów cyfrowych, tokenizację metali szlachetnych i innych towarów, systemy płatności i inne przepisy”.

Ustawa zawiera definicje dotyczące branży kryptowalut, technologii blockchain oraz kwestie legislacyjne dotyczące wdrożenia tego typu zdecentralizowanych narzędzi w celu uproszczenia systemów państwowych. Zatwierdzony projekt jest dokładnie rzecz ujmując połączeniem dwóch różnych propozycji przedstawionych wcześniej jako projekty ustaw numer 696 i 697.

Jeden z promotorów tej ustawy, Gabriel Silva, który wprowadził ją po raz pierwszy do obiegu legislacyjnego we wrześniu, stwierdził, że zatwierdzony projekt uległ pewnym zmianom podczas pierwszej dyskusji w parlamencie i jego zdaniem można go jeszcze poprawić.

panama kryptowaluty prawo

Cyfryzacja Panamy

Jedna z najważniejszych propozycji Silvy i jego współpracowników dotyczy cyfryzacji kraju. W tym celu władze mają wykorzystać m.in. blockchain.

Panama chce postawić na “rozszerzenie [procesu] cyfryzacji państwa poprzez promowanie wykorzystania technologii księgi rozproszonej i łańcucha bloków”. Chodzi zwłaszcza o “cyfryzację tożsamości osób fizycznych i prawnych w Republice Panamy” oraz “zapewnienie przejrzystości funkcji publicznej”.

Prezentowany projekt określił również jako cel wykorzystanie technologii blockchain do poprawy przejrzystości poszczególnych działań państwa. Przywodzi to więc na myśl inne projekty wykorzystujące technologię rozproszonych ksiąg do rozwijania funkcji rządu, takich jak płatności i pobór podatków. Jednym z tych projektów jest brazylijska sieć blockchain, która jest również rozwijana jako baza dla organizacji publicznych w kraju.

Panama bierze chyba przykład z Salwadoru, który także od zeszłego roku prężnie rozwija rynek blockchaina i kryptowalut. Kraj ten zaczął od uznania bitcoina za środek płatniczy. Jak widać, biedniejsze kraje widzą w nowych technologiach sposób na wyjście z kryzysów i ogólną poprawę swojego funkcjonowania.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności