za
ceo binance cz

Osobistości kryptoświata: Changpeng Zhao (CZ) – Założyciel Binance

Nexo Earn Aplikacja

W kolejnej odsłonie cyklu „Osobistości kryptoświata” chcielibyśmy przybliżyć Wam bardzo znaną postać założyciela Binance – Changpeng Zhao. „CZ”, gdyż ze względu na orientalne dane osobowe tak sugeruje się nazywać, jest osobą, która wywarła ogromny wpływ na kierunek rozwoju branży kryptowalut, a w szczególności giełd. Dotychczasowym dziełem życia CZ jest największa giełda pod względem wolumenu na świecie – Binance.

Wczesne życie

Changpeng Zhao urodził w 1977 roku w jednym z najbardziej przemysłowych regionów Chin – Jiangsu. Jego matka była nauczycielką, a ojciec profesorem. Na krótko po urodzinach Changpenga, jego ojciec został określony mianem burżuazyjnego intelektualisty, przez co został wygnany z własnego kraju.

Podobnie jak w przypadku Charliego Lee i Vitalika Buterina, pod koniec lat 80. rodzina CZ wyemigrowała w celu polepszenia sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. W Kanadzie odnaleźli swój azyl, jednak mimo to, nie było im łatwo. CEO Binance miał wówczas kilkanaście lat i pracował dorywczo w McDonalds, aby pomóc w utrzymaniu własnej rodziny. Młody Changpeng nie bał się pracy i ponadto brał nocne zmiany na stacji benzynowej.

Od młodych lat przejawiał zainteresowanie ekonomią, jednak jego priorytetowym zainteresowaniem była informatyka i taki kierunek studiów ukończył na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Jego zainteresowania i umiejętności zdobyte na studiach stały się kluczowe w późniejszej karierze.

Kariera

Po studiach Changpeng Zhao pracował przez cztery lata dla giełdy z Tokio, rozwijając oprogramowanie do zleceń handlowych. W 2001 roku przeniósł się do Nowego Jorku i rozpoczął pracę dla Bloomberg jako projektant systemów do handlowania kontraktami futures. W ciągu czteroletniej kariery w Bloomberg był awansowany trzykrotnie na coraz ważniejsze stanowiska. Pod koniec pracy kierował wieloma zespołami ludzi w takich miejscach jak: Tokyo, Londyn czy New Jersey. Karierę w Bloomberg zakończył na stanowisku dyrektora ds. rozwoju kontraktów terminowych Bloomberg Tradebook.

W kolejnym etapie kariery sprzed ery blockchain, CZ przeniósł się do rodzimego kraju, do Szanghaju, aby rozpocząć nowy projekt. Mowa o Fusion Systems, czyli platformie handlowej dla brokerów znanej później jako „jeden z najszybszych systemów transakcyjnych wysokiej częstotliwości dla brokerów”. Podczas pracy dla Fusion Systems finalizował transakcje dla m.in.: Creedit Suisse, Goldman Sachs, Deutche Bank. Pracę w Szanghaju kontynuował do 2013 roku, kiedy to pierwszy raz natknął się na Bitcoina.

Spotkanie z Blockchainem

Changpeng Zhao miał w Szanghaju przyjaciela Rona Cao, z którym regularnie grał w pokera. To właśnie Cao pokazał CZ Bitcoina i to mu wystarczyło, aby kompletnie wejść do świata krypto. Założyciel Binance zaczął studiować whitepapier BTC, analizować posty na Bitcointalk i aktywnie uczestniczyć w wielu konferencjach.

Prężnie rozwijająca się branża kryptowlaut i blockchain sprawiła, że Changpeng nawiązał kontakt ze znanym inwestorem Rogerem Verem, który wprowadził go do projektu blockchain.info w 2013 roku. Pracował wtedy jako dyrektor rozwoju nad portfelem kryptowalutowym firmy blockchain.info dzisiaj znanej jako blockchain.com.

Po około roku pracy dla wyżej wymienionej firmy, w maju 2014 roku dołączył do zespołu OKCoin, spółki zależnej od OKEx. Po niespełna roku w wyniku braku akceptacji dla działań OKCoin (zarządzanie botami zawyżającymi wolumeny na giełdzie) opuścił firmę. Sprzedał wtedy swoje mieszkanie w Szanghaju za 1mln dolarów z zamiarem przeznaczenia tych pieniędzy na rozwój przedsięwzięcia związanego z krypto.

Po dobrym rozpoznaniu wznoszącej się branży blockchain w Changpengu zaczęła dojrzewać idea stworzenia własnej firmy w tym obszarze. Od zawsze interesował się giełdą i w jego głowie powstawała wizja własnej giełdy do wymiany kryptowalut, bez użycia FIAT’ów.

Aby dopracować technologię, którą miałby wykorzystać w swoim głównym projekcie, w 2015 roku stworzył firmę deweloperską BijieTech. Celem firmy było opracowanie technologii transakcyjnych z wykorzystaniem chmury. Z rozwiązań BijieTech korzysta obecnie wiele azjatyckich giełd. Changpeng czując, że jest już odpowiednio przygotowany do własnej ekspansji na rynki kryptograficzne wyczekiwał na odpowiedni moment wejścia na rynek.

Narodziny giganta Binance

Okazało się, że ten moment nadszedł w lecie 2017 roku podczas ogromnego boomu na ICO. CZ wykorzystał szansę, na którą czekał i zorganizował własne ICO, gromadząc 15 mln dolarów poprzez sprzedaż 200 mln tokenów BNB.

CEO Binance w żadnym wypadku nie porwał się z motyką na księżyc, tak jak wiele projektów, które po bessie z 2018 ustąpiły miejsce innym graczom na rynku krypto. Wykorzystując zdobyte umiejętności i ogrom doświadczenia CZ zaprojektował kompletną platformę, która dobrze działała od samego początku. Już wtedy wiedział, że skalowalność systemów opartych o blockchain będzie jednym z największych problemów i osobiście zadbał, by giełda była wyposażona w odpowiednie rozwiązania. Dzięki bardzo dużej wydajności i przepustowości Binance jest w stanie obsłużyć ponad 1,4 mln transakcji na sekundę.

W ciągu niespełna 6 miesięcy od powstania, „dziecko” Changpenga wyrosło na światowego lidera wśród giełd. Powstała w Hong Kongu giełda, musiała się szybko stamtąd wyprowadzić do Tokyo ze względu zdelegalizowanie kryptowalut przez chiński rząd. Obecnie główna siedziba giełdy znajduje się na Malcie, uważanej do niedawna za kryptowalutowy raj.

Problemy Binance

Nie ma na świecie historii, w której ktoś lub coś osiąga sukces bez żadnych problemów czy przeciwności. Binance nie jest tu wyjątkiem. W marcu 2019 roku Bitwise opublikował raport o wolumenie obrotu Bitcoinem, powstałym w wyniku analizy danych z 81 giełd. Z raportu wynika, ze 95% obrotu Bitcoinem jest fałszywe i giełdy same generują lepsze wyniki, aby pokazywać większą płynność na swoich rynkach. Raport ukazał się na twitterze, który CZ skomentował słowami: „to doskonały raport, ale niestety większość inwestorów nie przeczyta tak szczegółowego raportu”. Post wywołał dyskusję, w której ostatecznie stwierdzono, że Changpeng Zhao ma „małe i kruche” ego.

Dwa miesiące później giełda padła ofiarą ataku hackerskiego, w wyniku czego straciła 40 mln w aktywach kryptograficznych. CEO giełdy zasugerował wówczas deweloperom Bitcoin przepisanie lub wycofanie „blokady”, dzięki czemu możliwe by było wycofanie transakcji przeprowadzonych w ramach ataku. Na Changpenga spadła wówczas fala krytki (w tym od Mike Novogratza) i ostatecznie sam przyznał, że nie jest to dobry pomysł.

Największe sukcesy

Będąc w zwykłej bluzie z kapturem w lutym 2018 roku sfotografowano CZ i to zdjęcie ukazało się na okładce magazynu Forbes, sprawiając, że został twarzą „Crypto’s Secret Billionaire Club”. W październiku zajął trzecie miejsce na liście najbogatszych ludzi w krypto z majątkiem wycenianym na 2,2 mld dolarów.

Ostatni miesiąc tego roku przyniósł Changpengowi Zhao kolejny sukces. A mianowicie został wyróżniony przez Coindesk na liście „Najbardziej wpływowych w blockchain 2018” obok takich osobistości jak: Elizabeth Stark, Jed McCaleb czy Nouriel Roubini.

Mamy nadzieję, że postać Changpenga zainspiruje wiele osób, gdyż nie pochodził on z zamożnej rodziny a jego wczesne lata można uznać za przeciętne. Emigracja za lepszym życiem, dorywcza praca w nastoletnim wieku, trudna sytuacja finansowa rodziny – to problemy, z którymi boryka się większość normalnych ludzi.

CEO Binance pokazuje nam, aby nigdy się nie poddawać i przeć do przodu bo marzenia mogą czekać tuż za rogiem.

A co wy sądzicie o „CZ”? Podzielcie się swoją opinią w komentarza.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności