za
Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, po raz kolejny skomentował wysokie koszty transakcji w ETH.

Osobistości kryptoświata: Vitalik Buterin – twórca Ethereum

1,5% dla maluszka

W zeszłym tygodniu publikowaliśmy pierwszą część nowej serii “Osobistości Kryptoświata”. Mogliście wówczas poznać historię Charliego Lee – twórcy Litecoina. Nadszedł czas, aby bliżej przedstawić Wam kolejną osobę, która wywarła ogromny wpływ na całą branżę blockchain.

Vitalik Buterin – twórca Etherem

W tym artykule przybliżymy postać Vitalika Buterina – twórcy drugiej największej kryptowaluty oraz prężnie rozwijającej się platformy do zdecentralizowanych aplikacji i smart kontraktów – Ethereum. Vitalik, a właściwie Witalij Dmitryjevich Buterin jest również współzałożycielem magazynu branżowego „Bitcoin Magazine”, w którym publikował również wiele własnych prac.

Wczesne życie i edukacja

Vitalik Buterin przyszedł na świat 31 stycznia 1994 roku w Kołomnie – mieście liczącym ok. 150 tys. mieszkańców, położonym w obwodzie moskiewskim. Mieszkał tam do szóstego roku życia, kiedy to z powodów finansowych, wraz z całą rodziną wyemigrował do Kanady.

Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie informatyką, matematyką i ekonomią. Już w trzeciej klasie szkoły podstawowej bohater dzisiejszej odsłony cyklu, został umieszczony w klasie dla dzieci uzdolnionych.

Następnym etapem edukacji młodego Rosjanina było prywatne Liceum Abelard School w Toronto. Ten okres wspomina bardzo dobrze, a szczególnie dobre relacje z nauczycielami i kolegami ze szkoły, które sprawiały, że Vitalik sam chciał się uczyć.

„Zauważyłem swoje podejście i to, że wyniki niemal natychmiast diametralnie się zmieniają. Edukacja jest ostatecznie czymś więcej niż tylko zapamiętywaniem poszczególnych faktów, czy nawet uczeniem się poszczególnych pojęć. Największe znaczenie ma uczenie się myślenia, uczenie się rozumowania i uczenie się jak się uczyć.”

Twórca Ethereum uczęszczał do University of Waterloo w Ontario, jednak porzucił naukę w 2014 roku. Otrzymał w tym czasie prestiżowe stypendium Thiela w wysokości 100 000 USD. O samym stypendium warto wspomnieć, że jest ono przyznawane przez Thiel Fellowship. Jesto to wspólnota założona przez amerykańskiego miliardera – Petera Thiela, współzałożyciela PayPala.

Praca nad Bitcoin Magazine

Bitcoinem zainteresował się niedługo po jego powstaniu – w 2011 roku. Następstwem jego zainteresowania było stworzenie bloga, w którym pisał na tematy związane z pierwszą kryptowalutą. Częstym gościem na jego blogu był Mihai Alisie, pochodzący z Rumunii, który później współpracował z Vitalikiem nad fizyczną wersją czasopisma i projektem Ethereum.

Czasopismo ujrzało światło dzienne w 2012 roku, a osiemnastoletni wówczas Buterin przyjął wyzwanie pisania publikacji jako dodatkowy projekt na uniwersytecie. Prace programisty spotkały się z dużym uznaniem, a subskrybenci zamawiali magazyn z całego świata.

Drukowane magazyny na temat Bitcoina zostały uznane za pierwszą poważną, fizyczną publikację w dziedzinie blockchaina. Młody autor publikował w magazynie do 2014 roku, ale właścicielem magazynu był już BTC Media, który odkupił magazyn od Buterina.

Innymi magazynami, dla których pisał Vitalik były Bitcoin Weekly i Ledger. Po otrzymaniu nagrody Thiel Fellowship, rozpoczął pracę nad własnym projektem.

Narodziny Ethereum

Stypendium Thiel Fellowship przyznawane jest co roku 20-25 osobom, a jego celem jest rozwój badań stypendystów oraz powstawanie start-upów. W dużym stopniu wpłynęło ono na projekt Buterina. Od początku widział problem w tym, że Bitcoinowi brakuje funkcjonalności umożliwiających tworzenie aplikacji. Kiedy nie doszedł do porozumienia w tej sprawie ze społecznością Bitcoina, młody programista wpadł na pomysł stworzenia własnej platformy, która będzie rozbudowana o takie możliwości.

W 2013 roku podjął prace na kodem i już pod koniec tego samego roku opublikował whitepaper Ethereum. Jego współpracownikami byli wówczas Gavin Wood, programista, który pracował m.in. jako naukowiec w Microsofcie (od 2016 roku już nie pracuje w Ethereum) oraz Joseph Lubin – kanadyjsko-amerykański przedsiębiorca, którego wartość netto w kryptowalutach w lutym 2018 roku została oszacowana na 1-5 miliardów USD (według magazynu Forbes).

Na konferencji Bitcoin w Miami w styczniu 2014 roku, Vitalik Buterin przedstawił swoją koncepcję platformy do tworzenia smart kontraktów, działającej na zasadzie zautomatyzowanego agenta. Twórca Ethereum dodał również, że platforma daje możliwości tworzenia niezliczonej liczby coinów na jednym blockchainie, z których każdy może być używany do różnych specjalistycznych celów.

Latem 2014 roku został zorganizowany internetowy crowdsale, mający na celu finansowanie projektu Vitalika. Projekt wystartował rok później i wygenerowano wówczas 72 mln monet.

Dzieło młodego geniusza

Platforma Ethereum to projekt o otwartym kodzie źródłowym, oparty o technologię blockchain. Ktoś może zapytać – czy to po prostu inna wersja Bitcoina? Niekoniecznie. Podstawą dzieła Buterina jest taka sama technologia bloków, którą wykorzystuje Bitcoin, jednak w większości innych kwestii występują znaczne różnice.

Kod Ethereum został w całości napisany od nowa. Środkiem płatniczym wykorzystywanym w sieci Ethereum jest Ether i jest on używany do opłacania transakcji zgodnie z inteligentnymi kontraktami. Samo Ethereum spełnia o wiele więcej funkcji, a jego możliwości ogranicza w zasadzie jedynie kreatywność programistów (i skalowalność sieci).

Przede wszystkim udostępnia ona swoim użytkownikom możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, a te z kolei są pisane w jednym z kompletnych języków Turinga. Przykładowymi aplikacjami, opartymi o blockchain Ethereum są m.in. Tether i Augur. Potencjalnymi branżami, w których blockchain Ethereum może mieć zastosowanie (i już jest wykorzystywany) są m.in.: finanse, internet rzeczy czy energetyka.

Inteligentne kontrakty to pewnego rodzaju umowy wysokiego poziomu programowania, które mogą być realizowane dzięki wirtualnej maszynie Ethereum (EVM). Mechanizm funkcjonowania wirtualnej maszyny dokładnie opisano w żółtej księdze Ethereum, której autorem jest wspomniany dzisiaj współzałożyciel Gavin Wood. Językami programowania użytymi do implementacji maszyn wirtualnych były: C ++, C #, Go, Haskel, Java, JavaScript, Python, Ruby, Rust, Elixir, Erlang.

Dzisiaj platforma Ethereum jest również inkubatorem dla start-upów z branży blockchain, dając potrzebne narzędzia i możliwości crawfoundingu młodym firmom. Rok 2017 był swoistego rodzaju „blockchainową gorączką”, kiedy wszyscy robili ICO i wiele projektów zbierało miliony dolarów.

Technologiami młodego programisty są zainteresowane duże firmy i instytucje. Wiadomo, że rozwiązania oparte o technologię Ethereum badają m.in.: Microsoft, IBM, Deloitte, R3 (firma tworząca ekosystem dla ponad 300 firm poszukujących rozwiązań blockchain dla branż takich jak: finanse, opieka zdrowotna, aktywa cyfrowe, ubezpieczenia). Ponadto, bank JP Morgan testuje technologię Ethereum w celu stworzenia JP Coina.

Vitalik Buterin – Ciekawostki

Powrócił do żywych

Pewnego razu, w lecie 2017 roku przez Internet przemknęła plotka o domniemanej śmierci twórcy Ethereum w wypadku samochodowym. Reakcja społeczności była tak mocna, że cena drugiej kryptowaluty spadła w ciągu kilka godzin z 300 do 260 dolarów. Sam nieboszczyk przemówił do zebranych (na Twitterze) i udowodnił że jednak żyje. Cała sprawa ukazuje, jak ważna jest to postać dla społeczności blockchain.

Kryptowalutowy miliarder

Jesienią 2018 roku Vitalik ujawnił saldo swojego konta w celu zdementowania powszechnej opinii, iż jest kryptowalutowym miliarderem. Na jego decyzję o ujawnieniu majątku, przyczyniły się oskarżenia amerykańskiego ekonomisty Nouriela Roubiniego na temat oszustwa polegającego na pre-miningu. Stan głównego portfela młodego geniusza w tym czasie wynosił 365 000 ETH. Dawało to wówczas 73 mln USD (dzisiaj nieco ponad 64 mln dolarów). Vitalik Buterin skomentował sprawę w następujący sposób:

“Nigdy osobiście nie posiadałem więcej niż 0,9% całego ETH, a moja wartość netto nigdy nie zbliżyła się do 1 mld USD. Poza tym jestem pewien, że nie ma przepisów kryminalnych przeciwko pre-miningowi.”

Spotkania z przywódcami mocarstw

Dzięki swoim wpływom na obszar nowych technologii, Vitalik spotkał się nawet z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miało to miejsce podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu w czerwcu 2017. Przywódca Rosji wyraził wówczas aprobatę dla działań Vitalika. Pojawiły się wówczas spekulacje o planach utworzenia rosyjskiej waluty cyfrowej.

Doktor bez studiów

30 listopada 2018 roku otrzymał Doktorat Honoris Causa. Jest to akademicki tytuł honorowy przyznawany przez uczelnie wyższe osobom, które szczególnie przyczyniły się dla świata nauki i kultury. Uczelnią przyznającą tytuł Vitalikowi był Uniwersytet w Bazylei, Wydział Biznesu i Ekonomii.

Osoby, które otrzymały ten tytuł mają prawo dodawać sobie do nazwiska skrót „dr”, nawet pomimo nie posiadania formalnego wykształcenia, co dotyczy m.in. Vitalika. Jak widać, wybitne jednostki mają szansę na tytuł doktora, nawet w przypadku rzucenia studiów 🙂

Vitalik Buterin, choć ma dopiero 26 lat (31 stycznia ma urodziny) już ma na swoim koncie takie osiągnięcia, których może mu pozazdrościć wielu starszych kolegów. Jest z całą pewnością jedną z najważniejszych postaci kryptoświata i można śmiało powiedzieć, że już na zawsze zapisał się w kartach historii. Na pewno warto się taką postacią inspirować.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności