Platforma Ethereum – czy warto inwestować w token ETH?

Ethereum platforma ethereum

W ostatnich tygodniach platforma Ethereum znowu znalazła się w obszarze zainteresowania wielu inwestorów. Oczywiście stoi za tym spektakularny skok kursu […]

bitbay zonda

W ostatnich tygodniach platforma Ethereum znowu znalazła się w obszarze zainteresowania wielu inwestorów. Oczywiście stoi za tym spektakularny skok kursu tokenu ETH o 100 proc. W tym tekście zastanowimy się jednak nad fundamentami tego wzrostu. Czy jest on w ogóle uzasadniony?

Platforma Ethereum a token ETH

Przypomnijmy, że platforma Ethereum jest narzędziem do generowania inteligentnych umów. Token ETH jest niejako jej walutą (opłaty gas, które są potrzebne m.in. do przesyłu środków w ramach blockchaina Ethereum są w nim wyrażone). I to nim zainteresowali się chyba więksi inwestorzy lub większa liczba mniejszych. Zauważył to np. Alex Kruger. Dlaczego?

 

Nisko względem ATH

Po pierwsze, ETH wciąż jest na bardzo niskim poziomie na wykresie od swojego maksimum i można uznać, że wyjdzie z bessy dopiero po przebiciu 400 USD. Dziś token kosztuje jedynie 280 USD. Przy takiej cenie ETH kurs nadal znajduje się ponad 70 proc. niżej niż wynosi ATH z przełomu 2017 i 2018 r.

Zmiany w sieci

Rok 2020 przyniósł też wiele optymizm, który dot. sieci ETH. Jest wielka szansa na to, że pierwszy etap ETH 2.0 zostanie uruchomiony w tym roku, zapowiadając tym samym nową erę dla całego projektu i przejście na inny algorytm – Proof-of-Stake (PoS), ale też poprawę skalowalności blockchaina.

Rozwój DeFi

płatności platforma ethereumRozwijający się rynek DeFi wzmocnił też pogląd inwestorów, że ETH to niejako pieniądz Internetu. Token stał się w pewnym sensie fundamentem tego nowego krajobrazu finansowego. Inna sprawa, że cała ta nowa technologia przechodzi jeszcze tzw. bóle dot. ząbkowania, ale jeśli odniesie sukces, odniesie go też platforma Ethereum i jej token.

Dziś ETH jest przecież coraz częściej wykorzystywane w branży gier kryptograficznych, zaś Ethereum jest standardową platformą dla większości tokenów z ICO, STO i innych tego typu zbiórek.

Niezależnie od roszczeń konkurencyjnych platform, takich jak Tron i EOS, Ethereum nadal jest branżowym standardem dla inteligentnych umów i zdecentralizowanych aplikacji.

Nowe ATH w drodze?

Oczywiście pisanie już dziś o nowym ATH na ETH/USD jest zdecydowanie przedwczesne. Można jednak założyć, że jeśli BTC/USD będzie nadal rosło i w czasie reformy projektu nie zajdzie żadna katastrofa, token może bardzo pozytywnie zaskoczyć „hodlerów”.

Tagi
cena ethereum ETH token eth

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.