za
Kluczowe zmiany w sieci Bitcoina. Liczba niezerowych adresów z nowym ATH

Kluczowe zmiany w sieci Bitcoina. Liczba niezerowych adresów z nowym ATH

Przeprowadzona w listopadzie 2021 roku aktualizacja sieci Bitcoina o nazwie Taproot umożliwiła pewnemu deweloperowi – Caseyowi Rodarmorowi – wdrożenie do jej struktur protokołu Ordinals. Dzięki niemu na blockchainie najstarszej kryptowaluty możliwy stał się handel niewymiennymi tokenami (NFT). Jaki jeszcze wpływ na ten łańcuch bloków miało wdrożenie nowej technologii?

Coraz więcej inwestorów w sieci BTC

Glassnode, czyli serwis specjalizujący się w analizach on-chain, opublikował nowy raport, z którego dowiadujemy się o wielu ciekawych zmianach, jakie zaszły w ostatnim czasie na blockchainie Bitcoina. Jak informują twórcy raportu, pojawienie się w sieci Bitcoina niewymiennych tokenów (NFT) doprowadziło do osiągnięcia nowego rekordu pod względem liczby adresów bitcoina z niezerowym saldem. Obecnie znajduje się ona na poziomie 44 milionów.

Co więcej, Glassnode przekazało, że jesteśmy świadkami pierwszego przypadku w 14-letniej historii Bitcoina, gdy część aktywności w jego sieci nie sprowadza się wyłącznie do przeprowadzania transakcji peer-to-peer:

To nowy i wyjątkowy moment w historii Bitcoina, w którym innowacja generuje aktywność sieciową bez klasycznego transferu wolumenu monet w celach pieniężnych.

Serwis objaśnił, że odpalenie protokołu Ordinals doprowadziło do „krótkoterminowego wzrostu wykorzystania sieci Bitcoina w ostatnim czasie”, który w dodatku przyciągnął na ten blockchain wielu „nowych aktywnych użytkowników” posiadających niezerowe saldo BTC.

Głównym źródłem tej aktywności są liczby porządkowe, które zamiast przenosić duży ładunek wolumenu monet, zamiast tego niosą większy ładunek danych i nowych aktywnych użytkowników

– informuje Glassnode.

O co dokładnie chodzi? Mianowicie, dzięki użyciu Ordinals stało się możliwe przydzielanie konkretnej liczby porządkowej do poszczególnych satoshi, czyli części ułamkowych bitcoina, które znajdują się na jego blockchainie.

Kluczowe zmiany w sieci Bitcoina. Liczba niezerowych adresów z nowym ATH
Wzrost poziomu adresów z niezerowym saldem w sieci BTC. Źródło: Glassnode

Przestrzeń blokowa Bitcoina się zwiększa

Jak przekazał również serwis Blockchain.com, dzięki Ordinals odnotowano zwiększenie się rozmiarów bloków w sieci Bitcoina. Od momentu uruchomienia blockchaina w 2009 roku, średni rozmiar jego bloku znalazł się na rekordowym poziomie powyżej 2,5 MB.

Kluczowe zmiany w sieci Bitcoina. Liczba niezerowych adresów z nowym ATH
Średni rozmiar bloku w ciągu ostatnich 24 godzin. Źródło: Blockchain.com

Glassnode poinformowało za to, że uruchomienie Ordinals napędziło popyt konkurowania o przestrzeń blokową. Następstwem tego może być doprowadzenie do „stworzenia presji związanej ze wzrostem opłat transakcyjnych”.

NFT w sieci Bitcoina

Uruchomienie w dniu 21 stycznia br. protokołu Ordinals zapoczątkowało wgrywanie do sieci Bitcoina plików multimedialnych, w tym również tokenów NFT. Na dany moment na blockchainie najstarszej kryptowaluty pojawiło się już ponad 78 400 obrazów i filmów, które przypominają niewymienne tokeny.

Kluczowe zmiany w sieci Bitcoina. Liczba niezerowych adresów z nowym ATH
Najnowsze pliki JPG, które pojawiły się w sieci Bitcoina. Źródło: Ordinars

Cała sytuacja związana z wprowadzeniem zmian w sieci Bitcoina spotkała się z różnymi reakcjami ze strony społeczności BTC. Takie osoby jak CEO Blockstream -Adam Back – są sceptyczne wobec tego typu aktywności. Jego zdaniem kłóci się to z pierwotnymi założeniami stworzenia Bitcoina.

Jednakże są i o takie osoby, które chętnie przyglądają się innowacyjnym zmianom. Można tutaj wymienić chociażby bitcoinowego byka – Dana Helda – który dostrzega wiele zalet w uruchomieniu protokołu Ordinals. Według niego to doprowadzi do większej ilości „finansowych przypadków użycia”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności