Analiza On-Chain: Dlaczego ostatnia korekta różni się od majowego krachu?

Bitcoin

Dane on-chain bitcoina wskazują, że w przypadku ostatniej korekty, ilość BTC przechowywanych na giełdach jest zupełnie inna niż podczas majowego […]

Dane on-chain bitcoina wskazują, że w przypadku ostatniej korekty, ilość BTC przechowywanych na giełdach jest zupełnie inna niż podczas majowego krachu.

Pomimo ogromnej korekty, liczba BTC na giełdach spot spada

Według firmy analitycznej CryptoQuant, liczba BTC przechowywana na giełdach spadła, pomimo ogromnego załamania rynkowego.

Ilość bitcoina na wszystkich platformach jest wskaźnikiem, który może wyznaczać pewne scenariusze. Kiedy liczba cyfrowych monet na giełdach rośnie, oznacza to, że inwestorzy wysyłają je tam, aby zrealizować zyski lub kupić altcoiny. Z kolei jeśli liczba ta spada, inwestorzy mają raczej sentyment HODL lub chcą sprzedać swoje coiny na rynku pozagiełdowym. Poniższy wykres pokazuje jak zmieniała się liczba BTC na giełdach w ciągu ostatniego roku:

cryptoquant

Analizując te dane, można wysnuć kilka ciekawych wniosków. W okresie poprzedzającym hossę w 2021 r. liczba BTC na giełdach zaczęła spadać z bardzo wysokich poziomów. Zgadza się to z naszą poprzednią tezą. Inwestorzy w tym czasie akumulowali monety w swoich prywatnych portfelach, co z kolei przyczyniało się do wzrostu cen.

Następnie, mniej więcej wtedy, gdy bitcoin osiągnął swój rekord wszechczasów, wskaźnik zaczął szybko wspinać się z powrotem na północ. Oznaczało to, że inwestorzy chcą zrealizować zyski i faktycznie, tak się stało. Od tego momentu na wykresie zaczęły pojawiać się ogromne czerwone świece.

Obecny gwałtowny spadek wygląda jednak inaczej. Tym razem pomimo korekty, spadała również ilość BTC na giełdach. To sugeruje, że inwestorzy wcale nie chcieli w panice realizować swoich zysków.

Może to również oznaczać, że ostatnią wyprzedaż w całości napędzały instrumenty pochodne. Podczas majowego krachu, dużą rolę odegrały również giełdy spot.

Cena BTC

W momencie pisania tego tekstu, cena bitcoina oscyluje w granicy 45 300 USD. Moneta w ciągu ostatniego tygodnia straciła 8% wartości, a w perspektywie miesięcznej 0,7%.

Dwa dni temu, na rynku miała miejsce krwawa masakra, która zepchnęła w ciągu piętnastu minut wartość monety z poziomu 50 000 USD do 43 000 USD . Zaledwie chwilę później, BTC wrócił powyżej 47 tys. dolarów

Wczoraj moneta spadła z powrotem do 44,4 tys. dolarów. Teraz jednak odrobiła część strat i kosztuje powyżej 45 000 USD. Trudno przewidzieć co wydarzy się dalej, jednak jednego możemy być pewni – wysokiej zmienności.

Tagi
bitcoin bt btc CryptoQuant giełdy On-Chain

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.