za

OCC: banki w USA mogą obsługiwać stablecoiny

Binance Launchpool

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Mamy kolejny świetny news dot. kryptowalut, a konkretnie stablecoinów. W poniedziałek wieczorem Biuro Kontroli Walut (Office of the Comptroller of the Currency – OCC) Departamentu Skarbu USA podało do informacji publicznej, że banki krajowe mogą mieć własne, niezależne węzły blockchainów. Do tego „mogą wykorzystywać nowe technologie, w tym stablecoiny, do wykonywania funkcji dopuszczalnych przez banki, takich jak czynności płatnicze”.

OCC: stablecoiny to systemy pokroju SWIFT

W praktyce decyzja OCC oznacza, że banki mogą korzystać ze stablecoinów i możliwości, jakie one dają.

„Banki muszą być również świadome potencjalnych zagrożeń podczas prowadzenia działań związanych z niezależnymi sieciami weryfikacji węzłów (independent node verification networks – INVN), w tym ryzyka operacyjnego, ryzyka braku zgodności i oszustw. Nowe technologie wymagają wystarczającej wiedzy technologicznej, aby banki mogły zarządzać tymi ryzykami w bezpieczny i solidny sposób”

– ostrzeżono jednak w dalszej części komunikatu.

Jak dodaje znana grupa lobbystów z USA, Blockchain Association, ​​„list [OCC] stwierdza, że ​​łańcuchy bloków mają taki sam status jak inne globalne sieci finansowe, takie jak SWIFT, ACH i FedWire”.

Liberalizacja polityki dot. blockchaina

OCC zezwoliło też w 2020 r. na to, by banki trzymały u siebie kryptowaluty swoich klientów. Można uznać, że nowa decyzja to kontynuacja tej polityki.

Temat statusu prawnego stablecoinów w USA powraca jednak w ciekawym momencie. Niedawno bowiem kongresmenka Rashida Tlaib przedstawiła ustawę, która – gdyby weszła w życie – mogłaby zakazać jakiejkolwiek działalności sieci stablecoinów, w tym osób prywatnych obsługujących na przykład węzły Ethereum, które mają przetwarzać transakcje DAI.

Przypomnijmy, że stojący na czele OCC Brian Brooks był wcześniej szefem zespołu prawnego giełdy Coinbase, a od maja jest pełniącym funkcję kontrolera waluty USA. Prowadzi dość zaskakującą politykę – liberalizacji na rynku kryptowalut i blockchaina.

Wkrótce władzę w Białym Domu obejmie prezydent elekt Joe Biden. Nie jest jeszcze jasne, jaką politykę względem kryptowalut obierze jego administracja. Przypomnijmy jednak, że w czasie jednej ze swoich kampanii wyborczych do Senatu zbierał on datki w BTC.

occ[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności