za

Prof. Eryk Łon: niższe stopy proc. są realne

European Halving Party 2024

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Dożyliśmy ciekawych czasów, gdy, by poznać przyszłą sytuację rynku, należy słuchać najbardziej kontrowersyjnego członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) – prof. Eryka Łona. Teraz twierdzi on, że niższe stopy proc. w Polsce są bardzo realne.

Prof. Eryk Łon: dalsze cięcia są realne

Pod koniec roku prezes NBP Adam Glapiński przyznał, że RPP analizuje scenariusz, w którym stopy proc. w Polsce zostałyby dodatkowo zmniejszone. Potwierdził to teraz prof. Eryk Łon.

„(…) Możliwe jest, że po dokonaniu stosownych przemyśleń dojdzie w Polsce w tym roku do obniżki stóp procentowych. To oczywiście scenariusz alternatywny w stosunku do scenariusza podstawowego jakim jest stabilizacja stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Wiele zależeć może od różnego typu przewidywań dotyczących: pojawienia się 3 fali koronawirusa, tempa wzrostu liczby osób zaszczepionych oraz skali stosowanych obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną a także potencjalnych skutków ekonomicznych wspomnianych obostrzeń. Mam nadzieję, że potrzeba redukcji stóp procentowych w tym roku się nie pojawi, gdyby się jednak pojawiła nie należy się wahać i zdecydowanie użyć owej obniżki tak samo jak używa się dobrze zaostrzonej siekiery służącej do porąbania drewna” – napisał w artykule, jaki przygotował dla wGospodarce.pl.

Jego zdaniem, nie powinniśmy się tego obawiać.

„Nie należy się obawiać myśleć o ewentualnej obniżce stóp procentowych, gdyż gdyby pojawiła się potrzeba jej dokonania miałoby to na celu tylko i wyłącznie jedno: pomóc nam wszystkim w jak najszybszym wyjściu z kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa. Oczywiście zdaję sobie sprawę z pewnych niedogodności dla posiadaczy lokat terminowych wynikających ze stosunkowo niskiego oprocentowania. Należy jednak pamiętać, że prowadząc łagodną politykę pieniężną staramy się obniżać koszty kredytów oraz redukować koszty obsługi długu publicznego, zachęcać do inwestowania, pooprawiać konkurencyjność polskiego eksportu, ratować miejsca pracy” – dodał.

mBank tego samego zdania co Łon

Co ciekawe, taki sam scenariusz prognozuje mBank. „(…) Najmocniej uwagę przykuwają jednak ostatnie wypowiedzi prezesa Glapińskiego i pozostałych członków RPP. Uważamy, że za nimi pójdzie mała obniżka stóp w styczniu, a stopa referencyjna sięgnie 0 proc.” – napisali w raporcie analitycy banku.

Przypomnijmy, że RPP zaczęła ciąć stopy proc. w 2020 r. Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

prof. Eryk Łon[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności