Nvidia planuje zablokować możliwość kopania kryptowalut

Mining nvidia mining

Amerykański gigant kart graficznych Nvidia wprowadza na rynek nowy model. GeForce RTX 3060 będzie najnowszym i najbardziej wydajnym procesorem graficznym […]

bitbay zonda

Amerykański gigant kart graficznych Nvidia wprowadza na rynek nowy model. GeForce RTX 3060 będzie najnowszym i najbardziej wydajnym procesorem graficznym na rynku. Został on zaprojektowany z myślą o zapewnieniu najlepszych wrażeń użytkownikom, w grach oraz pracy zawodowej.  Może być on również wykorzystywany do innych funkcji, które wymagają ogromnej mocy obliczeniowej. Do tego typu zadań należą m.in. symulacje pogodowe czy właśnie kopanie kryptowalut.

Na rynku brakuje kart dla graczy

W ostatnich miesiącach można było zaobserwować wysoką korelację pomiędzy ceną BTC a ceną kart graficznych. W związku z ogromnymi wzrostami na rynku kryptowalut, entuzjaści miningu zaczęli masowo wykupywać GPU, a w konsekwencji, wszystkie karty graficzne zdolne do wydobywania tokenów nawet kilkukrotnie zwiększyły swoją wartość.

Sytuacja ta postawiła firmę Nvidia w nieciekawej pozycji względem oczekiwań stawianych przez graczy. Twórcy spodziewają się, że nie będą w stanie zaspokoić popytu na swój produkt. Ich nowa karta niekoniecznie wpadnie w ręce graczy. Ograniczona podaż może doprowadzić do sytuacji, że to górnicy wykupią wszystkie GPU.

Zaprojektowaliśmy procesory graficzne GeForce dla graczy, a gracze domagają się więcej. Jednak procesory graficzne NVIDIA są programowalne. Użytkownicy wciąż odkrywają dla nich nowe zastosowania, od symulacji pogody i sekwencjonowania kodu po AI i robotykę. Mining kryptowalut jest jednym z nich. Wprowadzając na rynek GeForce RTX 3060 25 lutego, podejmujemy ważny krok, aby zapewnić, że procesory graficzne GeForce trafią w ręce graczy.

powiedział Matt Wuebbling, wiceprezes ds. marketingu GeForce w firmie Nvidia.

Ograniczony mining i dedykowane karty dla górnikow

W najbliższych dniach Nvidia ma wydać sterowniki do RTX 3060. Zaprojektowano je tak, aby wykrywały specyficzne atrybuty algorytmu wydobywania kryptowaluty Ethereum. Ograniczać będą one również hash rate, czyli w ogólnym tego słowa znaczeniu wydajność wydobycia. Prognozuje się, że wydajność podczas kopania może spać nawet o 50%. Z drugiej strony zaś, Nvidia wprowadza nową linię procesorów zaprojektowanych specjalnie do profesjonalnego wydobywania Ethereum, nazwaną NVIDIA CMP (Cryptocurrency Mining Processor).

 

Tagi
karty mining nVidia

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.