za
TTR

Nowa propozycja anonimizacji transakcji Bitcoinowych wzorowana na TORze

Bitcoin nie był projektowany z myślą o pełnej anonimowości (choć dużo większą niż tradycyjna bankowość). Analiza łańcucha transakcji (ATC) i analiza protokołu i sieci Bitcoin (ABPN) to dwie ważne metody deanonimizacji transakcji Bitcoinowych.

 

 

Bitcoin nie był projektowany z myślą o pełnej anonimowości (choć dużo większą niż tradycyjna bankowość). Analiza łańcucha transakcji (ATC) i analiza protokołu i sieci Bitcoin (ABPN) to dwie ważne metody deanonimizacji transakcji Bitcoinowych.

 

CEO Circle Jeremy Allaire powiedział kiedyś w wywiadzie dla portalu CoinDesk, że Bitcoin całkowicie oddala się od swoich libertariańskich korzeni. Społeczność Bitcoina od początku dążyła do anonimizacji transakcji i powstały nawet metody które są w stanie oprzeć się analizie łańcucha transakcji (takie jak miksery Bitcoinowe), ale jeśli chodzi o metodę ABPN to nigdy nie przeprowadzono odpowiednich badań w celu anonimizacji transakcji.

 

Na początku roku pisaliśmy o płatnościach ukrytych. Badacze z Chin proponują inne rozwiązanie. W niedawnej pracy naukowej zaproponowali oni nową technologię anonimizacji nazwaną Transakcją Zdalnego Uwolnienia (Transaction Remote Release – TRR).

 

TRR został zainspirowany anonimowością sieci TOR (The Onion Router). Zdaniem badaczy z ATR Defense Science & Technology Lab z Uniwersytetu w Shenzhen, dzięki użyciu silnego wielowarstwowego szyfrowania, TTR jest w stanie chronić tożsamości użytkowników Bitcoina.

 

Jednak w odróżnieniu od Tora, TTR nie może zostać w prosty sposób pobrane w sposób do jakiego przywykliśmy. Chodzi tu raczej o całościową zmianę sieci Bitcoin. W nowym środowisku Bitcoinowym chronionym przez TRR, różne węzły miałyby szyfrować transakcje Bitcoinowe warstwa po warstwie, w ten sposób sieć naśladowałaby Tor i znacząco utrudniała analizy sieci przy użyciu obecnie znanych metod.

 

TRR najprawdopodobniej jest szybsze od Tora, ponieważ przesyła on jedynie dane o transakcjach. W przeciwieństwie do Tora nie może także zostać zablokowany, ani nie jest podatny na atak typu man-in-the-middle, czyli atak który polega na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwiema stronami bez ich wiedzy. TRR może być jednak podatny na fałszywe zapytania i wynikające z tego ataki DoS.

 

TRR pojawił się po raz pierwszy w roku 2014 poczas rozwoju DarkNetCoina, czyli kryptowaluty skupionej na anonimowości.

 

Od kwietnia 2014 roku z sieci można pobrać DarkWallet stworzony przez programistów unSystem. DarkWallet jest aplikacją zaprojektowaną w celu ochrony tożsamości jej użykowników, zapewnia ona znacznie wyższy poziom prywatności niż wszystkie inne usługi i portfele. Portfel ma dwie główne cechy które uniemożliwią śledzenie Bitcoinów i dotarcie do odbiorcy i nadawcy płatności. Pierwszą z nich jest znana już w środowisku Bitcoinowym usługa miksująca, która działa w ten sposób, że jeśli użytkownik A wysyła Bitcoiny do użytkownika B, w rzeczywistości trafiają one do osoby C, natomiast B dostaje monety od jeszcze innej osoby D. Usługa ta nie pozwala stwierdzić kto był rzeczywistym nadawcą.

 

Drugą z cech jest Stealth Addresses (Podstępne Adresy), które są nowym typem adresów Bitcoinowych i zapewniają jeszcze większą anonimowość, ponieważ w rzeczywistości nie można sprawdzić historii powiązanych z adresem transakcji.

 

Jednak badaczom z Shenzhen nie chodzi o tworzenie nowej kryptowaluty ale o zmianę protokołu samego Bitcoina. Czołowi deweloperzy Bitcoina nie skomentowali jednak (jeszcze?) tej propozycji.

 

Z jednej strony całkowita anonimizacja Bitcoina mogła by doprowadzić do problemów regulacyjnych, ze zbanowaniem go przez niektóre kraje włącznie. Dla przykładu, Wielka Brytania chce zakazać nawet szyfrowania samych informacji w sieci. Z drugiej strony, jest to zgodne z ideą Bitcoina a pełna anonimizacja była by dokończeniem dzieła Satoshi Nakamoto. W tej chwili istnieje już tyle narzędzi zwiększających anonimowość, że zmiana całego protokołu nie jest sprawą pilną ani priorytetową tak jak np. zwiększenie maksymalnego rozmiaru bloku.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności