za
cezary stankiewi raport pwc foto

Rynek finansowy czeka rewolucja za sprawą cyfrowalut. Banki będą musiały obniżyć prowizje od przelewów

2015-09-25
Biznes
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Jak wynika z raportu, sporządzonego przez jedną z największych firm doradczych na świecie PwC, cyfrowaluty rosną w siłę i zyskują uznanie na świecie. Nie pozostawia on wątpliwości, że w nachodzących latach wymuszą one na rynku finansowym spadek cen i nowe rozwiązania.

 

 {vimeo}140156153{/vimeo}

 

Jak wynika z raportu, sporządzonego przez jedną z największych firm doradczych na świecie PwC, cyfrowaluty rosną w siłę i zyskują uznanie na świecie. Nie pozostawia on wątpliwości, że w nachodzących latach wymuszą one na rynku finansowym spadek cen i nowe rozwiązania.

 

Badanie PwC, które trwało dwa lata, wskazuje, że to jedynie kwestia czasu, kiedy cyfrowaluta będzie stosowana w większości krajów. Obecnie w obiegu jest już 14 z planowanych docelowych 21 milionów bitcoinów. Wkrótce banki będą musiały się liczyć z walutą cyfrową, a to pociągnie za sobą duże i pozytywne zmiany na rynku finansowym zarówno dla firm, jak i prywatnych osób. Wraz z nią wkroczy również jeszcze bardziej rozwinięta technologia.

 

– Po pierwsze cyfrowaluty wymuszą na bankach zmianę strategii dotyczących prowizji. W tej chwili pobierają one nawet do 3% od każdego przelewu np. w przelewach zagranicznych SWIFT. Cyfrowaluty spowodują jedno, że te prowizje z całą pewnością spadną. Rozliczenia prowadzone w walucie cyfrowej to są koszty w granicach czwartego, piątego zera po przecinku, więc są sporo niższe, wyjaśnia Cezary Stankiewicz z Polskiego Stowarzyszenia Cyfrofinansów.

 

W ostatnich latach nastąpił szybki rozwój bankowości internetowej. Cyfrowaluta umożliwia jeszcze szybszą, bardziej bezpieczną i bezkosztową usługę swoim użytkownikom. Według ekspertów PwC może ona w przyszłości bardzo ograniczyć rolę tradycyjnych, finansowych instytucji także w zakresie płatności.

 

– Banki będą musiały zmienić swoje strategie finansowe i działania. Spora część prowizji, które pobierają banki za obrót twardymi walutami, pozostanie w kieszeni samych klientów. Klienci na tym zyskają, uważa Cezary Stankiewicz.

 

Obecnie na świecie około 50 tysięcy różnych podmiotów przyjmuje rozliczenia np. w bitcoinie – w Polsce jest to m.in. LOT. Specjaliści PwC uważają, że rynek cyfrowalut należy jak najszybciej uregulować. Państwa, chcąc uzyskać z niego profity, muszą doprowadzić do opracowania przepisów dotyczących waluty cyfrowej.

 

– W większości krajów cyfrowaluty są znane, natomiast rządy czy parlamenty jeszcze się tym niespecjalne interesują, a powinny, dlatego, że obrót nimi jest w tej chwili jakby w drugim obiegu i państwa na ogół nie czerpią z tego korzyści. Aby tak się stało, trzeba ustanowić przepisy dotyczące cyfrowalut, a to pozwoli na pobieranie podatków, ocenia Cezary Stankiewicz.

 

Raport PwC jednoznacznie pokazuje, że dotychczas stosowane tradycyjne strategie i usługi związane z finansami odejdą do lamusa lub zostaną zminimalizowane wraz z szerszym zastosowaniem cyfrowalut i ich regulacją prawną, co przyniesie większe korzyści społeczeństwu. Pojawi się również szereg rozwiązań opartych na tzw. blockchain.

 

Zdaniem ekspertów PwC na duże zmiany na rynku finansowym trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Zaczną one jeszcze mocniej ewoluować, kiedy rynek do tego dojrzeje. Jednak są one nieuchronne, zważywszy na wciąż rosnący potencjał cyfrowaluty, możliwości kryptografii i blockchaina

 

Źródło: Serwis agencyjny MondayNews™

image001

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności