za
bitcoin srodowisko

Norwegia utrzymuje 1% hash rate’u BTC dzięki energii odnawialnej

Według ostatniego raportu Arcane Research, Norwegia stała się atrakcyjnym miejscem dla sektora wydobycia kryptowalut. Kraj ten nie tylko produkuje blisko 1% globalnego hash rate’u, ale też w całości wykorzystuje do tego energię odnawialną.

Dlaczego Norwegia?

Kiedy w kontekście bitcoina wspomina się o Norwegii, najczęściej podkreśla się intensywne zużycie energii przez pierwotną kryptowalutę. Jak zauważył Forbes w maju zeszłego roku, górnicy BTC zużywają łącznie więcej energii niż niektóre małe kraje – Norwegia jest jednym z nich.

Jednak w tym państwie znajduje się obecnie spora część całkowitej mocy obliczeniowej sieci. Choć 0,77% może nie wydawać się zbyt dużą wartością, to jednak biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię geograficzną i populację Norwegii jest to całkiem sporo.

Jak czytamy w opublikowanym w czwartek raporcie Arcane, tamtejsza branża składa się z kilku małych lokalnych graczy, takich jak Kryptovault i Arcane Green Data. Jednak swoje operacje prowadzi tam też wielu większych globalnych górników – mi.in. Northern Data, Bitdeer, Bitzero i COWA.

Częściowo wynika to ze stabilności politycznej Norwegii i przyjaznych warunków regulacyjnych. Kraj ten zajmuje 9. miejsce w rankingu Banku Światowego dotyczącym łatwości prowadzenia działalności gospodarczej i oferuje niskie podatki od energii elektrycznej dla członków sektora przemysłowego – co obejmuje także górników BTC.

Kolejną przyczyną względnej popularności Norwegii są niskie koszty energii elektrycznej – są one jednymi z najtańszych w całej Europie. Przez 5 ostatnich lat ceny wahały się od 0,03 do 0,05 dolara za kWh w całym kraju, a w 2020 roku spadły nawet do 0,01 dolara za kWh.

Nagły spadek w tamtym roku był spowodowany wyjątkowo obfitymi opadami, które szybko napełniły norweskie zbiorniki wodne. W końcu górzysty teren i wilgotny klimat tego kraju sprawiają, że jest on w 88% zasilany energią wodną. Kolejne 10% pochodzi z wiatru, co sprawia, że Norwegia jest praktycznie w 100% przyjazna środowisku.

norwegia cbdc

Korzyści z ekologicznego górnictwa

Fakt ten jest ważny dla górników bitcoina, którzy w ostatnim czasie byli krytykowani za “bezsensowną” emisję dwutlenku węgla. Współzałożyciel Ripple finansuje nawet kampanię ekologiczną prowadzoną wspólnie z Greenpeace, której celem jest doprowadzenie do tego, by bitcoin przeszedł na mechanizm konsensusu proof of stake.

Jednak Norwegia daje nam świadectwo tego, że obawy związane z wykorzystaniem energii przez bitcoina mogą być przesadzone. W 2021 roku Bitcoin Mining Council poinformował, że ponad 50% mocy obliczeniowej kryptowaluty jest już zasilane ze źródeł odnawialnych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności