Kryptowaluty

Niemieckie banki otwierają się na kryptowaluty

Niemieckie banki masowo chcą przyjmować kryptowaluty? Portal News.Bitcoin.com informuje, że ponoć ponad 40 instytucji finansowych u naszych zachodnich sąsiadów oświadczyło […]

Data publikacji: 11 lutego 2020

bitbay

Niemieckie banki masowo chcą przyjmować kryptowaluty? Portal News.Bitcoin.com informuje, że ponoć ponad 40 instytucji finansowych u naszych zachodnich sąsiadów oświadczyło BaFin, odpowiednikowi polskiego KFN, że jest zainteresowanych usługami związanymi z cyfrowymi walutami.

Banki a nowe prawo

Przypomnijmy, że od tego roku w Niemczech obowiązuje nowe prawo, które umożliwia bankom przechowywanie kryptowalut. O przepisach pisaliśmy jesienią 2019 r. w tym miejscu. Taka usługa powiernicza jest jednak możliwa po uzyskaniu licencji od BaFin. Organ na razie wysłał zapytanie do banków, czy te w ogóle są nią zainteresowane. Wyniki są ponoć zaskakująco dobre dla rynku kryptowalut.

BaFin podobno otrzymało pozytywne odpowiedzi aż od ponad 40 banków. Portal News.Bitcoin.com skontaktował się więc z organem, aby uzyskać więcej informacji na ten temat. Rzecznik prasowy niemieckiego KNF lekko ochłodził jednak nastroje. Wyjaśnił, że samo “wyrażenie zainteresowania nie jest wnioskiem o pozwolenie [na uruchomienie takiej usługi]”. Odsłonił też kulisy procesu konsultacji. Okazało się, że jeszcze przed wejściem w życie nowego prawa BaFin napisał do firm pismo, w którym pytał o potencjalne zainteresowanie tematem. Nie chciał jednak skomentować kwestii liczby banków, która chcą otworzyć się na cyfrowe waluty, handel nimi i ich przechowywanie dla klientów.

Racjonalnie należy spojrzeć na tę kwestę w taki sposób, że zapewne większość banków wyraziła potencjalne otwarcie się na blockchainowe monety, by nie zamykać przed sobą żadnych furtek na przyszłość. Nie oznacza to jednak, że firmy te masowo będą teraz uruchamiać swoje usługi związane z tym rynkiem. W dłuższej perspektywie – to realne.

Dla odważnych świat należy

Jako pierwsza niemiecka firma finansowa na kryptowaluty chce się otworzyć Solarisbank.

„Jako spółka zależna od Solarisbank AG, Solaris Digital Assets planuje spełnić wymagania regulacyjne rynku niemieckiego i zapewnić zgodne z przepisami przechowywanie aktywów cyfrowych, aby partnerzy nie musieli sami składać wniosków o licencję”

– przekazała firma.

Solarisbank może pochwalić się pełną licencją bankową i świadczyć usługi dla wielu niemieckich startupów z rynku fintech. „Aktywa cyfrowe zasadniczo zmienią rynek finansowy”, powiedział Michael Offermann, dyrektor zarządzający ds. bankowości kryptograficznej w Solarisbank. „Gdy tylko łatwiej będzie kupować i przechowywać Bitcoiny … oczekujemy silnego wzrostu” – dodał.

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion