za
Europejski Bank Centralny wprowadza pierwszy raz o 11 lat podwyżki stóp procentowych

Niemcy chcą cyfrowego euro

2019-11-03
Kryptowaluty
European Halving Party 2024

Niemcy: Najpierw ma powstać „programowalna” cyfrowa waluta oparta na samych rachunkach. W drugim etapie coś na kształt  kryptoeuro, które będzie oparte na rozproszonym rejestrze. Tak wygląda plan zaproponowany przez Niemiecki Związek Banków.

Powyższe może zaskakiwać, jeśli spojrzymy na podejście europejskich polityków i urzędników do LibraCoin Facebooka czy kryptowalut. W kwestii Libry widzimy wręcz wrogość i apele o zakazanie waluty portalu Marka Zuckerberga na terenie Unii Europejskiej (UE). Bitcoin i jego pochodne też nie są pupilami eurokratów. Tyle że wszystko to jest ze sobą spójne, a właściwie dopiero teraz nabiera pełnego sensu.

Niemcy i projekt cyfrowego euro

Karty odkryto 30 października. Niemiecki Związek Banków (Bankenverband) skupia prywatne instytucje i część podmiotów z sektora fintech. Parę dni temu publikował analizę, z której wynika, że UE powinna wyemitować swoją cyfrową walutę. Ta miałaby stać się konkurentem dla Libry i innych kryptowalut. By zaś wejść na rynek, dobrze najpierw przetrzebić konkurencję. Może stąd ataki na Librę?

Oczywiście wszystko jest podszyte ideologią i troską o Europejczyków. Niemieccy bankowcy podkreślają, że fundamentem gospodarki jest stabilna waluta.

„Do tej pory nie pojawiła się żadna globalna waluta i są ku temu istotne powody”

– zapisano w raporcie i dodano:

„Doświadczenia strefy euro pokazują, że wspólna waluta może być źródłem poważnych konfliktów gospodarczych i politycznych.”

libracoin niemcyAtakuje się Librę, że może ona zdestabilizować rynki, ponieważ stanie się konkurencją dla innych walut. Do tego w tle słyszymy pomruki chińskich władz o tym, że i one pracują już nad e-juanem. Dlatego UE musi szybko przejść do kontrofensywny.

„Jeśli do tego dodamy Librę, okaże się, że różne cyfrowe formy pieniądza lada moment będą rzeczywistością, a technologia rozproszonego rejestru (DLT) odegra kluczową rolę. Europa musi dotrzymać kroku konkurencji, aby globalna architektura finansów nie ograniczyła się do polaryzacji na amerykańskie i chińskie rozwiązania”

– apelują niemieccy bankowcy.

Czy więc do paru lat i UE wyemituje e-euro? To na razie pierwszy tak głośny głos w tym temacie. Może okazać się jednak kamykiem, który rozpędzi lawinę…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 387,47 USD-4,96%
Ethereum logo
EthereumETH
2939,75 USD-2,03%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
552,48 USD-4,74%
Solana logo
SolanaSOL
131,65 USD3,83%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,10%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD2,94%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2939,10 USD-1,97%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-4,74%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,81 USD-6,21%