za
Neal Stephenson

Pisarz Neal Stephenson, “ojciec” metaverse, tworzy swój blockchainowy projekt

Binance Launchpool

Ojciec metaverse, Neal Stephenson, uruchamia swój blockchain.

Ojciec metaverse tworzy swój blockchain

Neal Stephenson, autor, który 30 lat temu stworzył termin Metaverse, uruchamia swój blockchainowy projekt skoncentrowany właśnie na tej technologii – LAMINA1. Zmienił również swoją wizję metaverse, stwierdzając, że doświadczenie będzie prawdopodobnie bardziej nastawione na płaskie ekrany, a nie na technologię rozszerzonej rzeczywistości.

Stephenson jest popularnym autorem powieści science-fiction. W swojej książce “Snow Crash” z 1992 roku przedstawił koncepcję rzeczywistości wirtualnej o nazwie Metaverse.

Zgodnie z ogłoszeniem z 8 czerwca inwestora OG i byłego prezesa Fundacji Bitcoin, Petera Vessenesa, Stephenson i on stworzyli nowy blockchain warstwy 1 o nazwie LAMINA1. Mają nadzieję, że będzie on działał jako „warstwa bazowa dla Open Metaverse”.

– To miejsce, w którym można zbudować coś nieco bliższego wizji Neala – takie, które uprzywilejowuje twórców, technologów i artystów, takie, które zapewnia wsparcie, technologię obliczeń przestrzennych i społeczność wspierającą tych, którzy budują metaverse

– przekazał Vessenes, dodając, że sieć będzie prawdopodobnie ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Na tym etapie nie znamy jednak wielu szczegółów projektu.

– Neal wnosi swoją wizję, mądrość, doświadczenie i kilka podstawowych celów: pomaganie artystom i innym twórcom odpowiednio opłacanych za ich pracę, pomaganie środowisku […] i budowanie prawdziwie otwartego, pozbawionego monopolu, metaverse

– powiedział Vessenes.

Zauważył, że on sam będzie się koncentrował na szybkim uruchomieniu blockchaina, pracując nad „utworzeniem i uruchomieniem niezbędnego systemu zarządzania, stworzeniem technologii, zaproszeniem do współpracy operatorów węzłów, partnerów IP, artystów, partnerów biznesowych oraz funduszy”.

Neal Stephenson

Wizja z powieści

Powieść Stephensona z 1992 roku przedstawia Metaverse jako wirtualne środowisko miejskie. Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem ogólnoświatowej sieci światłowodowej i zestawów słuchawkowych VR. W książce pojawiają się też tematy nierówności społecznych, scentralizowanej kontroli, reklam oraz wirtualnych nieruchomości.

Stepheson podzielił się dzisiaj kilkoma przemyśleniami na temat metaverse na Twitterze. Przewiduje, że większość metawszechświatów zostanie stworzona z myślą o ekranach, a nie zestawach VR. Zauważył, że kiedy po raz pierwszy pisał o tej kwestii trzy dekady temu, nie przewidywał np. rozwoju rynku gier.

Dzięki grom miliardy ludzi mogą teraz swobodnie poruszać się w środowiskach 3D na płaskich ekranach 2D. Interfejsy użytkownika (…) nie są tym, co przewidywała większość pisarzy science fiction

– napisał.

Autor dodał, że współczesne tworzenie gier jest nadal nastawione na ekrany, a nie AR/VR.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności