za
nayib bukele poparcie

Nayib Bukele cieszy się poparciem ponad 90% Salwadorczyków

Binance Launchpool

Zwolennik bitcoina i zarazem prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, cieszy się w swoim kraju ogromnym poparciem. Zgodnie z nowym sondażem jednego z wiodących dzienników w kraju, La Prensa Grafica, popiera go aż 91% obywateli.

Nayib Bukele z ogromnym poparciem Salwadorczyków

Bukele rozpoczął swoje rządy w czerwcu 2019 r. Od razu zaskoczył obywateli nowoczesnym podejściem do rządzenia. Z mieszkańcami kraju komunikuje się za pomocą social mediów (głośno było m.in. o tym, jak odwołał jednego z ministrów za pośrednictwem Twittera). Prowadzi też prokryptowalutową politykę gospodarczą. Choć ta ostatnia wzbudza pewne kontrowersje, nie uderza to w jego popularność.

Wiele sondaży wskazywało bowiem, że Bukele może pochwalić się poparciem na poziomie około 85%. Z kolei najnowsze badanie przeprowadzone przez La Prensa Grafica wykazało, że popiera go już aż 91% obywateli. Innego zdania było tylko ok. 7%, a trochę ponad 2% nie chciało wziąć udział w sondażu. Nawet zakładając, że ta ostatnia grupa to przeciwnicy obecnego prezydenta, pokazuje to, że nie popiera go jedynie ok. 10% obywateli.

Najbardziej zadowoleni z rządów Bukele są osoby młode i o średnim statusie ekonomicznym.

Za co Salwadorczycy tak kochają swojego prezydenta? W badaniu wskazali na: opanowanie pandemii COVID-19, poprawę sektora ochrony zdrowia, rozbudowę infrastruktury drogowej i reformę w systemie edukacji. Krytycy wskazują jednak na problemy dot. inflacji, która niszczy lokalną gospodarkę.

Bukele udostępnił wyniki na Twitterze, sugerując, że rzeczywiste dane mogą być jeszcze wyższe. Odpowiedzialna za badanie La Prensa Grafica wcześniej krytykowała bowiem jego politykę.

Probitcoinowa polityka

Świat zaczął mówić o 41-letnim polityku, gdy ten dał się poznać jako zagorzały zwolennik bitcoina. Najbardziej jaskrawym przykładem jego polityki było uznanie BTC za prawny środek płatniczy Salwadoru.

nayib bukele poparcie

Warto jednak dodać, że choć Bukele broni swojej kontrowersyjnej, prokryptowalutowej polityki, wielu Salwadorczyków przeciwko niej protestuje. Jego rząd atakuje za nią Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który jednak w założeniu prowadzi politykę zgodną z interesami USA (wypieranie dolarów przez bitcoiny nie jest zgodne z polityką Waszyngtonu).

Warto dodać, że dzięki otwarciu się na BTC Salwador zyskał pod kątem turystycznym. Minister turystyki Salwadoru – Morena Valdez – powiedziała w zeszłym roku, że sektor turystyczny wzrósł o ponad 30% w pierwszych miesiącach po uznaniu bitcoina za środek płatniczy.

Prezydent Bukele niedawno ujawnił zaś, że jego kraj stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla podróżnych, zwiększając w trochę ponad rok rynek turystyczny o 95%.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności