za
Nayib Bukele ironicznie pokazuje Peterowi Schiffowi, dlaczego bitcoin ma przewagę nad tradycyjnymi bankami

Nayib Bukele ironicznie pokazuje Peterowi Schiffowi, dlaczego bitcoin ma przewagę nad tradycyjnymi bankami

Binance Launchpool

Peter Schiff to znany w środowisku kryptowalut krytyk bitcoina. Kilka dni temu bank należący do niego został zamknięty przez regulatorów w Portoryko. Co za tym idzie, środki klientów instytucji, zostały zamrożone do odwołania. Powodem takiej decyzji i podjęcia działań przez władze było oficjalnie niesprostanie minimalnym wymogom kapitałowych netto. Ta sytuacja pokazuje, dlaczego bitcoin ma kluczowe znaczenie dla wolności finansowej. Nie trzeba było długo czekać na reakcje środowiska kryptowalut, które nie odpuściło swojemu przeciwnikowi, a w sieci zaczęły pojawiać się pierwsze komentarze odnośnie ironii całej sytuacji. Swoje 3 grosze dorzucił również prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, który jest znanym bitcoinowym bykiem.

Nayib Bukele wbija szpilę Peterowi Schiffowi

Od momentu zamknięcia swojego banku w Portoryko, Peter Schiff otrzymuje sporo wiadomości od zwolenników bitcoina, które mają na celu uświadomić mu, że nie doszłoby tej sytuacji, gdyby używał on bitcoina.

Jedną z osób, która otwarcie zadrwiły z obecnej sytuacji kryptosceptyka jest prezydent Salwadoru, Nayib Bukele. Ten bitcoinowy byk miał już w przeszłości sporo okazji do interakcji z Schiffem. Odkąd Salwador przyjął BTC jako prawny środek płatniczy w zeszłym roku, Peter Schiff nie ukrywał swojego krytycznego stanowiska do decyzji władz państwa.

Bukele skomentował bowiem ironicznie jeden tweetów opublikowanych przez Schiffa ze stycznia tego roku, w którym krytyk BTC zapowiadał, że osoby byczo nastawione do pierwotnej kryptowaluty, jak CEO MicroStrategy, Michael Saylor czy właśnie prezydent Nayib Bukele, w końcu będą musieli sprzedać swoje zasoby bitcoinów gdy ich kurs spadnie. Salwadorczyk w odpowiedzi na tweeta zapytał swojego oponenta, jak się ma jego bank. Trzeba przyznać, komentarz i jego ironiczny charakter został celnie wymierzony w odpowiednim czasie.

Do dyskusji przedstawicieli tych dwóch stron dochodzi w momencie, gdy światowe rynki finansowe są w ruinie. Z jednej strony rynek cyfrowych aktywów stracił ponad 60% swojej kapitalizacji rynkowej licząc od jego szczytów, a z drugiej rynek akcji jest na najniższym poziomie w historii.

Schiff skomentował całe wydarzenie związane z zamknięciem jego banku obwiniając o to skorumpowany samorząd lokalny. Stwierdził, że rząd nielegalnie próbuje ukarać go za jego krytykę.

Mimo że Peter Schiff jest zdania, że jego bank został zamknięty z powodu krytyki, którą kierował pod adresem rządu, to mamy tu bezpośredni przykład, jak scentralizowane instytucje finansowe, takie jak banki, zamierzenie ograniczają wolność finansową obywateli. Co prawda kurs bitcoina może się zmieniać w czasie, ale jego właściciel posiada pełną kontrolę nad swoimi środkami, jeśli oczywiście nie umieścił ich na scentralizowanej giełdzie.

Kryptowaluty z pomocą dla nieubankowionych obywateli

Krytycy kryptowalut często używają zmienności na tym rynku jako argumentów przeciw tego typu aktywom. Jednakże tradycyjny rynek finansowy również nie jest w lepszej formie, do czego dochodzi inflacja sięgającą dziesięcioletnich maksimów, a kilka czołowych spółek odnotowało w 2022 r. większe straty niż bitcoin.

To, co jest bardzo istotnym faktem, to to, że bitcoin odegrał kluczową rolę w oferowaniu wolności finansowej prawie 70% nieubankowionej populacji Salwadoru. Chociaż kurs BTC spadł o ponad 60% w porównaniu z jej ATH z listopada, ​​a krytycy często zwracają uwagę na ten szczegół, gdy kwestionują zasadność zakupów BTC przez Salwador, to kraj ten wprowadził do świata finansów 4 miliony nieubankowionych osób za pomocą krajowego portfela Chivo.

Sieć przekazów finansowych w Salwadorze została wzmocniona właśnie dzięki przyjęciu BTC, co pozwala na dokonywanie milionów transakcji transgranicznych przy minimalnych opłatach. Działania Salwadoru na rynku kryptowalut są idealnym przykładem tego, że bitcoin może zapewnić wolność finansową osobom nieposiadającym rachunku bankowego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności