za
NASA i blockchain.

NASA użyje technologii blockchain przy następnym lądowaniu na księżycu

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

NASA wraz ze swoimi partnerami planuje wdrożyć pionierskie rozwiązania oparte o technologię blockchain. Będą to bazy danych na łańcuchu bloków. Wszystko to dotyczy projektu Artemis, czyli powrotu ludzi na srebrny glob. Pierwsze „kości danych” zapisane na blockchainie wystrzelone zostaną w stronę księżyca już w lutym 2024.

Misja Artemis, czyli NASA planuje powrót człowieka na srebrny glob

Projekt Artemis to trzy misje kosmiczne, których celem jest ponowne postawienie ludzkiej stopy na srebrnym globie. Warto dodać, że pierwsza faza projektu jest już za nami, ponieważ w listopadzie 2022 roku rozpoczęła się misja Artemis I, czyli wystrzelenie rakiety SLS ze statkiem Orion na jej pokładzie. Kosmiczna podróż statku, który ma wynieść ludzi na księżyc, zakończyła się powodzeniem.

W trakcie kolejnego etapu, czyli misji Artemis II, statek Orion znów uda się na orbitę księżyca, zabierając tam astronautów. Lot odbędzie się w listopadzie 2024. Partnerami projektu Artemis jest technologiczny startup Lonestar, który zapewni technologię blockchain. Na orbicie księżyca powstanie mała stacja kosmiczna Gateway. Stanie się ona kosmicznym hubem pozwalającym astronautom na bezpieczne lądowanie oraz powrót na ziemię.

W lutym 2024 wystrzelony zostanie w stronę księżyca ładunek z „kościami danych”. Zebrane dane będą zapisywane na blockchainie. Ich odczytane nastąpi po powrocie na ziemię. Wszystko to ma na celu przygotowanie kosmicznej architektury przed misją Artemis III, która planowana jest na 2025 rok.

Projekt Artemis i blockchain.

Technologia blockchain jako jeden z fundamentów lądowania na księżycu

Powrót człowieka na księżyc ma być preludium do kolejnych podróży kosmicznych, z których najważniejsza to oczywiście wyprawa na Marsa. Misja Artemis jest zatem próbą generalną przed wysłaniem człowieka na czerwoną planetę. Technologia blockchain okazuje się niezwykle przydatną i praktyczną rzeczą w podróżach po przestrzeni kosmicznej.

Możliwość zapisywania danych, których nie da się nadpisać, jest kluczowa dla sukcesu nie tylko projektu Artemis, ale także przyszłych kosmicznych wojaży. Z resztą NASA nie jest pierwsza, ponieważ o wykorzystaniu technologii blockchain w kontekście podróży kosmicznych, mówi się już od co najmniej kilku lat.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
60 814,21 USD-0,02%
Ethereum logo
EthereumETH
2909,36 USD-0,13%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
588,63 USD0,22%
Solana logo
SolanaSOL
144,36 USD0,08%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD0,29%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2908,24 USD-0,12%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,87 USD3,44%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-2,38%