za

Najlepsze kryptowaluty do stake’owania na 2022 rok

Termin “staking” odnosi się do kryptowalut z algorytmem konsensusu Proof of Stake. PoS pozwala na tworzenie nowych bloków bez polegania na specjalistycznym, kosztownym sprzęcie wydobywczym, jak ma to miejsce w blockchainach Proof of Work (do których zalicza się między innymi Bitcoin). Użytkownicy zainteresowani współtworzeniem blockchaina inwestują więc jedynie w wybraną przez siebie kryptowalutę. Zamrażają oni swoje monety na określony z góry czas, stając się tym samym walidatorem rynku, a więc pełnią określoną funkcję w sieci. Popularności temu rozwiązaniu dodaje również fakt znacznego ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Zamiast skomplikowanych matematycznych obliczeń wykonywanych przez sprzęt o dużej mocy obliczeniowej, zabezpieczeniem sieci jest przechowywanie własnych monet przez użytkowników. W przypadku próby oszustwa użytkownik naraża się na stratę wszystkich zablokowanych środków.

By dodatkowo zniechęcić do szkodliwego dla sieci zachowania, zwyczajowo określone jest minimalne saldo, konieczne, by zostać walidatorem. W przypadku braku całej kwoty możliwe jest przyłączenie się do tak zwanych puli. Zasady działania są adekwatne do mining pools, gdzie górnicy kumulują moc obliczeniową w celu bardziej wydajnego kopania kryptowalut. W przypadku PoS, użytkownicy łączą swój kapitał. Kwalifikują się w ten sposób do bycia walidatorem, wspierania wybranego walidatora, lub zwiększają szansę na nagrodę.

Nagrody za staking

Każda sieć stosująca zabezpieczenie typu PoS może wprowadzić inną metodę wynagradzania swoich walidatorów. Pod uwagę może być brane kilka czynników, m.in. okres czasu stake’owania monet, ilość stake’owanych monet i ogólna ilość monet stake’owanych w sieci. Popularnym rozwiązaniem jest też ustalanie stałego procentu nagrody za staking. Nagrodą może być ten sam lub inny token, zależnie od ustalonego systemu.

Kryptowaluty do stake’owania na 2022 rok

Prezentujemy Wam kilka projektów opartych o konsensus Proof of Stake, na które warto zwrócić uwagę. Nie jest to porada inwestycyjna – zachęcamy do samodzielnego reaserchu każdego z projektów przed podjęciem decyzji o zakupie tokenów.

Ethereum (ETH)

Ethereum wciąż oparte jest o PoW, jednak znajduje się w procesie przekształcania w Ethereum 2.0 z konsensusem PoS. Od czasu uruchomienia Beacon Chain, łańcucha odpowiedzialnego za zabezpieczenie sieci, można uczestniczyć w procesie stake’owania. APR (Annual Percentage Rate) wynosi aktualnie 5,2%. By zostać pełnym walidatorem sieci należy posiadać aż 32 ETH, co przy aktualnych cenach na rynku wynosi około 500 000 zł. Oczywiście można dołączyć też do istniejących puli stakingowych. Listę serwisów, które oferują dołączenie do takich puli można znaleźć m.in. w serwisie http://beaconcha.in.

Istotny jest fakt, że wycofanie się ze stakingu nie będzie możliwe aż do momentu wdrożenia wszystkich aktualizacji Ethereum i pełnego przejścia na Proof of Stake. Data wdrożenia ostatniego etapu niedawno została przeniesiona, po raz kolejny, na 2023 rok. Jeśli jednak chcemy ulokować gdzieś środki na dłużej – niewątpliwie Ethereum jest projektem o bardzo solidnych fundamentach.

Solana (SOL)

Sieć Solana odniosła wielki sukces w mijającym roku. Jej ogromna skalowalność przy zachowaniu niskiej ceny transakcji zrobiły z niej mocnego konkurenta dla Ethereum. Przy okazji kolejnych opóźnień związanych z przejściem Ethereum na PoS i udogodnień z tym związanych – można podejrzewać, że hype na SOL szybko się nie skończy.
Pełnym walidatorem Solany może zostać każdy. Jednak głosowanie w sprawie przyłączenia kolejnych bloków może wiązać się z opłatami do 1,1 SOL dziennie. To również sprawia, że użytkownicy chętniej łączą się w pule.
Najwygodniej stakować solanę z portfeli SolFlare i Exodus. APY (Annual Percentage Yield) plasuje się w okolicach 7%.

Terra (LUNA)

Celem twórców projektu jest zrewolucjonizowanie rynku stablecoinów. W symbiozie z LUNA działa UST, a obie waluty są od siebie zależne. Ilość LUNA w obiegu wpływa na stabilną cenę USD.

Terra to przykład Proof of Stake, w którym jest jedynie 130 walidatorów, posiadających najwięcej zablokowanych monet LUNA. Stakujący użytkownicy delegują swoje tokeny do walidatora, otrzymując za to nagrody. Lunę można stakować na przykład na Binance lub za pośrednictwem ichniejszego Trust Wallet, jednak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie aplikacji Terra Station. Dla porównania w momencie pisania artykułu APY na Binance wynosi 3,85%, a na Terra Station aż 9,27%

Polygon (MATIC)

Polygon Network to platforma będąca rozwiązaniem skalującym dla Ethereum. Używa łańcuchów bloków warstwy 2, działających obok głównego łańcucha Ethereum, zapewniając tym samym szybsze i tańsze transakcje dla użytkowników sieci. Stakowanie polega na delegowaniu swoich tokenów MATIC do 100 głównych walidatorów. APR wynosi około 11%. Monety można stakować na giełdzie, na przykład Binance, lub synchronizując swój portfel na stronie Polygon. Warto wspomnieć, że przy okazji stakowania na giełdzie (dowolnej monety) nie jesteśmy w stanie wybrać walidatora, któremu chcemy przekazać środki.

Cosmos (ATOM)

Zasady działania Cosmos są podobne do Polygonu, jednak nie odnoszą się jedynie do sieci Ethereum. Celem twórców jest stworzenie szybkiego i wygodnego “Internetu Blockchainów”, sieci zdolnych do komunikowania się między sobą w zdecentralizowany sposób. Cosmos ułatwia programistom budowanie łańcuchów bloków przy jednoczesnym zachowaniu suwerenności.

APY przy stakowaniu tokenów ATOM wynosi około 9,5%. Jest aż 35 portfeli, przy użyciu których można zastawić monety. Jest to możliwe również za pośrednictwem giełd Coinbase i Binance.

Fetch (FET)

Fetch to zdecentralizowany projekt, który łączy zalety blockchaina i sztucznej inteligencji. Ma za zadanie ulepszać i optymalizować istniejące już systemy dzięki wprowadzeniu tzw. agentów programowalnych. Są to uczące się podmioty cyfrowe w inteligentny sposób tworzące rozwiązania aktualnych problemów sieci. Fetch ma potencjał by zrewolucjonizować wiele istniejących już branż, między innymi sektor medyczny czy turystykę. Tokeny FET również można stakować na giełdzie Binance lub przez synchronizację portfela, na przykład Metamask, na stronie Fetch.ai. APY wynosi 4,7%.

Podsumowanie

Powyżej zostało opisanych jedynie kilka wybranych kryptowalut. Istnieje jednak mnóstwo innych projektów, które można wspierać, inwestując swoje środki i w ten sposób zarabiać. Stake’owanie to prosty sposób na pasywny dochód. Przy założeniu, że i tak chcemy HODLować dane monety, możemy jednocześnie w wygodny i przejrzysty sposób zwiększyć ich ilość.

Każda inwestycja powinna być poprzedzona researchem. Niektóre projekty oferują naprawdę wysokie procenty za ulokowany kapitał, jednak stakowanie to zazwyczaj długoterminowa inwestycja. Skutkiem pochopnej decyzji może być worek bezwartościowych monet. Warto więc stakować projekt, który rozumie się i wierzy w jego powodzenie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności