za
Departament Sprawiedliwości USA oskarża Mining Capital Coin o oszustwa na kwotę 62 mln USD

Departament Sprawiedliwości USA oskarża Mining Capital Coin o oszustwa na kwotę 62 mln USD

European Halving Party 2024

Luiz Capuci – CEO i współzałożyciel platformy inwestycyjnej i wydobywającej kryptowaluty – Mining Capital Coin (MCC) – został oskarżony przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) o „rzekome zaaranżowanie globalnego programu oszustw inwestycyjnych o wartości 62 milionów dolarów”. O co dokładnie chodzi?

Czy Mining Capital Coin było piramidą finansową?

DOJ zarzuca Capuci’emu udział w spiskach, które miały na celu popełnienie oszustw związanych z przelewami bankowymi oraz papierami wartościowymi. Dodatkowo oskarżono go o dopuszczenie się prania pieniędzy na międzynarodową skalę. Ten ostatni zarzut ma mieć związek z kilkoma programami prowadzonymi za pośrednictwem MCC. Capuci’emu grozi nawet do 45 lat pozbawienia wolności w sytuacji udowodnienia mu wszystkich stawianych zarzutów.

Departament Sprawiedliwości USA oskarża Mining Capital Coin o oszustwa na kwotę 62 mln USD

Zgodnie z aktem oskarżenia Departamentu Sprawiedliwości, dyrektor generalny Mining Capital Coin wraz ze wspólnikami, których nazwisk nie podano do informacji publicznej, jest oskarżany o wprowadzanie w błąd inwestorów. Sprawa dotyczy zapewnienia o dochodach płynących z pakietów wydobywczych MCC oraz natywnego tokena o nazwie Capital Coin, który był wspierany przez „największą operację wydobycia kryptowalut na świecie”.

Capuci’emu zarzuca się, że w ramach wspomnianych pakietów obiecywał „znaczące zyski i gwarantowane zwroty dzięki wykorzystaniu pieniędzy inwestorów do wydobycia nowej kryptowaluty”, jednakże rzekomo nie udało się zrealizować umowy:

Capuci prowadził oszukańczy program inwestycyjny i nie wykorzystywał funduszy inwestorów do wydobywania nowej kryptowaluty. Zamiast tego przekierowywał środki do portfeli pozostających pod jego kontrolą

– czytamy w akcie oskarżenia.

Capuci musi mierzyć się również z zarzutem o wprowadzanie na rynek wątpliwych botów handlowych MCC „z nową technologią, której nigdy wcześniej nie widziano”. Rzekomo były one w stanie dokonywać „tysięcy transakcji na sekundę” i generować dzienne zwroty dla inwestorów.

Ponadto dyrektor generalny i współzałożyciel MCC werbował promotorów i podmioty stowarzyszone MCC w ramach programu partnerskiego, który działał na zasadzie piramidy finansowej. Departament Sprawiedliwości powołuje się na informacje, że w zamian za zrekrutowanie inwestorów do ekosystemu MCC, Capuci obiecywał im wszystko, od „zegarków Apple i iPadów po luksusowe pojazdy, takie jak Lamborghini, Porsche”, a nawet własne Ferrari.

Capuci dodatkowo ukrył lokalizację i kontrolę wpływów z oszustw uzyskanych od inwestorów. Prał fundusze na arenie międzynarodowej za pośrednictwem różnych zagranicznych giełd kryptowalut.

SEC również zarzuca scam

Data ogłoszenia aktu oskarżenia przeciwko CEO Mining Capital Coin zbiega się w czasie z dniem, w którym amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przedstawiła zarzuty oszustwa przeciwko współzałożycielowi spółki – Emersonowi Piresowi i dwóm podmiotom kontrolowanym przez Capuci’ego – CPTLCoin Corp. oraz Bitchain Exchanges.

Jak podaje SEC w swoim oskarżeniu, “MCC, Capuci i Pires sprzedały pakiety wydobywcze 65 535 inwestorom na całym świecie i obiecały dzienny zwrot w wysokości 1 procenta, wypłacany co tydzień w ciągu roku”.

SEC twierdzi, że ​​inwestorom pierwotnie gwarantowano zwroty w bitcoinie (BTC). Jednakże następnie zmieniono formę rozliczenia na Capital Coin. Można je było wymienić tylko na „stworzonej i zarządzanej przez Capuci’ego fałszywej platformie handlu kryptowalutami” o nazwie Bitchain.

Następnie w momencie, gdy użytkownicy mieli możliwość wycofania swoich środków, mieli do dyspozycji jedynie zakup kolejnego pakietu wydobywczego.

SEC poinformowało, że Pires i Capuci „zarobili co najmniej 8,1 miliona dolarów ze sprzedaży pakietów wydobywczych i 3,2 miliona dolarów z opłat inicjacyjnych”.

Według aktu oskarżenia, Capuci i Pires wykorzystali każdą okazję, aby wyłudzić więcej pieniędzy od niczego niepodejrzewających inwestorów. Bazowali na fałszywych obietnicach ”ogromnych zysków” i wykorzystali ich fundusze zebrane z tego oszukańczego programu do sfinansowania wystawnego stylu życia, w tym zakupu Lamborghini, jachtów i nieruchomości

– powiedziała A. Kristina Littman, szefowa Crypto Assets and Cyber ​​Unit, wydziału SEC ds. egzekwowania prawa.

SEC przekazało również, że Sąd Okręgowy dla Południowego Dystryktu Florydy wydał w zeszłym miesiącu tymczasowy nakaz zaniechania wobec oskarżonych oraz nakaz zamrożenia ich aktywów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności