za

Międzynarodowy Fundusz Walutowy naciska na Salwador. Chodzi o bitcoina

Binance Launchpool

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) naciska na Salwador. Chodzi o probitcoinową politykę kraju. W tle toczy się gra o 1,4 miliarda USD.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy vs. bitcoin i Salwador

Bitcoin stał się tematem politycznym. Widać to w czasie obecnej kampanii prezydenckiej w USA, wcześniej wątek kryptowaluty pojawiał się natomiast w okresie walki o władzę w Argentynie. Teraz zaś stawka jest poważniejsza. Chodzi o negocjacje pomiędzy MFW a rządem Salwadoru. Fundusz żąda, by władze z San Salvador wycofały się ze swojej probitcoinowej polityki.

Zacznijmy od początku. Prezydent Nayib Bukele chce otrzymać od MFW linię kredytową o wartości 1,4 mld USD. Cel? Przyspieszyć spłatę długów i innych zobowiązań państwa.

Problem w tym, że rozmowy zostały dwa lata temu zawieszone. Bukele nie zgodził się na zmianę ustawy o bitcoinie, która ustanowiła kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym w kraju w 2021 roku.

Fundusz stawia sprawę jasno. Jego dyrektor ds. komunikacji, Julie Kozack, przekazała, że fundusz widzi w polityce Salwadoru spore ryzyko. Wynika ono właśnie z faktu, że kraj uznaje BTC za środek płatniczy.

Jak na to wszystko zareagował Bukele? Nie tylko nie wycofał się ze swoich działań, co je zintensyfikował. Ogłosił, że jego rząd będzie kupował 1 BTC dziennie.

Alternatywne rozwiązanie

Twarda postawa prezydenta nie zmienia jednak faktu, że jego kraj potrzebuje środków na spłaty zobowiązań. Sięgnięto więc po inne źródło finansowania – obligacje Volcano. Te mają pomóc zdobyć kapitał. Tyle że jak na razie nie zostały wyemitowane. I nie wiadomo, kiedy zostaną. Dziś Bukele chce zdobyć pieniądze poprzez emisję podobnego instrumentu, ale adresowanego do amerykańskiego sektora bankowego.

Z drugiej strony negocjacje między władzami Salwadoru a MFW zostaną wznowione 15 kwietnia. Ma je prowadzić Ibrajim Bukele, brat prezydenta.

Czy Fundusz znów będzie naciskał na Salwador, by ten wycofał się ze swojej polityki? Zapewne tak. Wątpliwe jednak, by rząd się ugiął.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 382,40 USD-4,43%
Ethereum logo
EthereumETH
2917,95 USD-2,47%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
547,41 USD-4,39%
Solana logo
SolanaSOL
130,25 USD4,10%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD2,23%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2916,41 USD-2,47%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-3,79%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,74 USD-6,33%