za
Międzynarodowy Fundusz Walutowy inflacja

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał nowe prognozy dotyczące globalnej inflacji

2023-04-12
Ekonomia
Binance Launchpool

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował swoje nowe prognozy dot. światowego wzrostu gospodarczego i inflacji. Nie ma jednak dobrych wieści.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje przyszłość

MFW podał, że globalny wzrost PKB w 2023 roku sięgnie 2,8 proc. To o 0,1 punktu procentowego mniej, niż prognozowano w styczniu. W kolejnym roku mamy jednak doświadczyć wzrostu na poziomie 3 proc.

Nas najbardziej interesuje jednak prognoza dot. globalnej inflacji zasadniczej. Ta ma znaleźć się w 2023 r. na poziomie 7,0 proc. Pokazuje to, że eksperci MFW są coraz bardziej pesymistyczni, bowiem w styczniu oczekiwali w tym roku wzrostu cen na poziomie 6,6 proc. Z kolei inflacja bazowa, czyli bez uwzględnienia cen żywności i energii, ma spaść, ale jedynie o 0,2 punktu procentowego, do poziomu 6,2 proc.

Dalej pojawia się wątek polityki monetarnej, jaką będą prowadziły rządy. Wskazano na “scenariusz”, który “zakłada dodatkowe umiarkowane zaostrzenie warunków kredytowych. (…) Ogólnie wpływ na to ma spadek podaży kredytów i wyższe oprocentowania dla firm niefinansowych i gospodarstw domowych. Zakłada się, że zasób rzeczywistej akcji kredytowej banków w Stanach Zjednoczonych zmniejszy się w 2023 r. o 2 proc. w stosunku do wartości bazowej – co stanowi około jedną dziesiątą spadku odnotowanego w latach 2008-2009 i odpowiada wzrostowi spreadów kredytowych dla przedsiębiorstw średnio o 150 punktów bazowych w 2023 r.”.

W wyżej wymienionym prawdopodobnym scenariuszu alternatywnym, przy dodatkowym zaostrzeniu warunków kredytowych, globalna inflacja zasadnicza spada o około 0,2 punktu procentowego więcej w 2023 r., częściowo z powodu niższych cen surowców na świecie. W 2023 r. ceny ropy naftowej spadają średnio o 3 proc. bardziej niż w scenariuszu podstawowym. Następuje niewielki dodatkowy spadek inflacji z wyłączeniem żywności i energii

– dodano.

Według ekonomistów MFW inflacja w większości krajów powinna spaść do poziomu docelowego dopiero w 2025 r.

Wątek Polski

W raporcie pojawił się też wątek dot. naszego kraju. MFW zakłada, że nasza gospodarka urośnie w tym roku, ale tylko o 0,3 proc.. O wiele lepiej sytuacja będzie wyglądała w 2024 r. Wtedy gospodarka urośnie o 2,4 proc. Średnioroczna inflacja w Polsce w 2023 roku sięgnie 11,9 proc., zaś w kolejnym roku tylko 6,1 proc.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności