za
Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce regulować rynek kryptowalut

European Halving Party 2024

Nowa polityka zalecana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma na celu ograniczenie ryzyka finansowego związanego z globalną adopcją kryptowalut.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce regulować kryptowaluty

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wydał zestaw polityk dla rynków wschodzących i rozwijających się krajów, który ma zapewnić ich stabilność finansową w obliczu globalnej adopcji kryptowalut.

MFW wierzy w potencjał aktywów kryptowalutowych jako narzędzi do szybszych i tańszych płatności transgranicznych. Raport instytucji podaje wysokie zyski, koszty transakcyjne, szybkość realizacji transakcji oraz zredukowane standardy przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) jako główne czynniki sprzyjające adopcji kryptowalut.

Zdaniem MFW, wszystko powyższe może nieść za sobą pewne zagrożenia. Aby im przeciwdziałać, Fundusz zaleca:

Twórcy prawa powinni wdrożyć globalne standardy dotyczące aktywów kryptowalutowych i zwiększyć zdolność do monitorowania ekosystemu kryptowalut poprzez usuwanie luk w systemach danych. Rynki wschodzące stojące w obliczu ryzyka dot. kryptowalut powinny wzmocnić politykę makroekonomiczną i rozważyć korzyści płynące z emisji walut cyfrowych banku centralnego.

Raport MFW wskazuje też na to, że fenomen rynku kryptowalut wykroczył już daleko poza bitcoina (BTC). Jako ważne aktywa wymienia też stablecoiny.

Oprócz emisji CDBC MFW zaleca ponadto, by wprowadzono „proporcjonalną do ryzyka” regulację.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy

To odpowiedź na działania Salwadoru?

Dlaczego MFW opublikował swój raport właśnie teraz? Możliwe, że to odpowiedź instytucji na działania rządu Salwadoru. Już w lipcu 2021 r. media poinformowały o planie MFW „zintensyfikowania” monitorowania e-walut. Podkreślając korzyści płynące z aktywów cyfrowych, wcześniejszy raport MFW sugerował, że zdigitalizowane „płatności staną się łatwiejsze, szybsze, tańsze i bardziej dostępne”.Te ulepszenia mogą sprzyjać wydajności i integracji finansowej, przynosząc znaczne korzyści wszystkim”, dodano.

W mniej więcej tym samym okresie Salwador ogłosił, że uznaje bitcoina za prawny środek płatniczy, co jednak nie spodobało się władzom MFW. Fundusz wcześniej planował m.in. spotkanie z prezydentem Salwadoru, Nayibem Bukele, w celu omówienia implikacji tak mocnej adopcji bitcoina przez jego kraj. Sugerowano, że działania salwadorskich elit politycznych mogą wywołać niepożądane skutki dla lokalnej gospodarki. Możliwe, że nowym raportem MFW chce ostrzec inne kraje przed zbyt pochopnym otwieraniem się na BTC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności