W USA mają powstać nowe regulacje dotyczące stablecoinów

Prawo, podatki, księgowość

Administracja Joe’ego Bidena podobno rozważa stworzenie nowych przepisów, które objęłyby emitentów stablecoinów. USA i nowe regulacje Powołując się na anonimowe […]

Administracja Joe’ego Bidena podobno rozważa stworzenie nowych przepisów, które objęłyby emitentów stablecoinów.

USA i nowe regulacje

Powołując się na anonimowe osoby, The Wall Street Journal poinformował w piątek, że administracja Białego Domu stara się przekonać Kongres do stworzenia „karty specjalnego przeznaczenia” dla emitentów stablecoinów i innych firm należących do tej samej kategorii. Chociaż nie jest jeszcze jasne, jak przepisy będą ostatecznie wyglądać, oczekuje się, że będą one dostosowane specjalnie do tego typu modeli biznesowych, które znamy z rynku kryptowalut.

W ostatnich miesiącach politycy często mówili o stablecoinach. Wielu z nich uważa, że są to ważne aktywa powiązane z dolarem, które jednak nie są odpowiednio regulowane. Na początku tego tygodnia prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział Komitetowi Usług Finansowych, że stablecoiny, takie jak tether (USDT) i USDC Coin (USDC), powinny być regulowane w ramach tych samych parametrów, co narzędzia z rynku finansowego, takie jak depozyty bankowe. Dodał, że ani on, ani nikt z administracji nie wprowadzi całkowitego zakazu korzystania z bitcoina (BTC) ani innych aktywów cyfrowych.

USA nowe regulacje

Jak regulować stablecoiny?

Przypomnijmy, że wspólne badanie przeprowadzone przez Fed i Yale University nakreśliło wstępne ramy regulacyjne dla stablecoinów w 49-stronicowym dokumencie zatytułowanym „Taming Wildcat Stablecoins”. Autorzy raportu argumentowali, że decydenci mają tylko dwa wyjścia w odniesieniu do regulacji stablecoinów: uczynić je pieniędzmi równoważnymi z dolarem lub zrównywać ich znaczenie za pomocą cyfrowej waluty banku centralnego.

To ostatnie wydaje się dziś najbardziej realne. Nad cyfrowym juanem pracuje już Pekin, ale i inne kraje lub związki państwowe. Wiadomo, że za kilka lat na rynku pojawi się choćby zdigitalizowane euro, które zostało już zapowiedziane przez władze Europejskiego Banku Centralnego.

Stablecoiny nadal budzą też sprzeczne emocje. Jednym z powodów są kontrowersje związane z tetherem, głównym coinem na rynku. Niektórzy uważają, że tether emituje kolejne jednostki swojego stablecoina bez koniecznego pokrycia w dolarach. By niwelować skutki takich podejrzeć, Tether Holdings Ltd. zgodziło się na publikowanie okresowych raportów potwierdzających posiadane rezerwy walutowe. W maju br. spółka po raz pierwszy ujawniła pełny skład rezerwy.

Tagi
prawo przepisy regulacje stablecoiny USA USA nowe regulacje

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.