za
mica ue

Regulacje rynku kryptowalut: jak MiCA zmieni branże cyfrowych aktywów w UE

1,5% dla maluszka

Kryptowaluty od kilku lat przyciągają uwagę zarówno inwestorów, jak i rządów na całym świecie. Ich popularność prowadzi do wzrostu zainteresowania regulacjami, które mają na celu ochronę użytkowników, zapewnienie stabilności rynku i zwalczanie potencjalnych nadużyć. W tym tekście przyjrzymy się temu, jak do cyfrowych aktywów chce podejść Unia Europejska. Artykuł powstał we współpracy z naszym partnerem – firmą Cryptiony.

Definicja i cel regulacji KE

W kwestii regulacji kluczowe jest określenie definicji aktywów kryptowalutowych. Zdaniem Komisji Europejskiej (KE) są to wszelkie “zasoby” finansowe emitowane w sposób zdecentralizowany. Są to więc nie tylko kryptowaluty (np. BTC), ale też stablecoiny, a nawet tokeny niewymienialne (z ang. non-fungible tokens, NFTs).

Skoro wiemy już, czym są aktywa cyfrowe, zastanówmy się teraz nad regulacjami. Jak wskazuje Cryptiony, “celem nowych przepisów związanych z kryptowalutami miałaby być poprawa zdolności państw członkowskich UE do wykrywania i zwalczania oszustw podatkowych. Zgodnie z planami przedstawionymi przez KE, wszyscy dostawcy usług w zakresie aktywów kryptowalutowych niezależnie od wielkości, czy lokalizacji będą musieli przekazywać informacje na temat transakcji swoich klientów zamieszkałych w UE”.

Przekazywane dane mają uwzględniać m.in. wielkość i liczbę przeprowadzanych “operacji”, a następnie trafiać do właściwych administracji podatkowych. Te zaś otrzymując takie informacje, będą zobowiązane do przesłania ich odpowiednim organom państw członkowskich UE, zgodnie z tym, gdzie znajduje się rezydencja podatkowa użytkowników aktywów kryptowalutowych, będących przedmiotem raportowania

– dodaje Cryptiony.

Efektem ma być wyeliminowanie możliwości uchylania się od opodatkowania wirtualnych walut.

Dodajmy, że alternatywne środki płatnicze i inwestycyjne, czyli też kryptowaluty, mają potencjał do stymulowania działalności gospodarczej. Warunkiem jest jednak uregulowanie tego rynku, by udało się “wyciągnąć” z bitcoina i altcoinów to, co dobre, a wyeliminować to, co złe.

MiCA

I tu dochodzimy do sedna, czyli do opracowanego pod koniec czerwca 2022 r. Markets in Crypto Assets (MiCA). W założeniu to okołounijny pakiet regulacji, który sprawi, że w każdym państwie UE będą obowiązywały takie same przepisy dot. kryptowalut.

Co dokładnie wprowadza MiCA? M.in. obniżenie progu weryfikacji transakcji kryptowalutowych. Dziś nie wymaga się, by stosować procedurę Know Your Customer (KYC) do 1 tys. EUR, w przypadku gdy nie istnieją podejrzenia w stosunku do klienta dokonującego takiej operacji.

Co jeszcze chce wprowadzić KE?

W ramach MiCA podmioty świadczące usługi skoncentrowane na wirtualnych walutach zostaną zobowiązane do dokonania rejestracji w unijnym rejestrze, jako dostawcy usług kryptowalutowych. Obejmie to swoim zasięgiem firmy pozwalające na handel wirtualnymi walutami, a także te umożliwiające ich przechowywanie. Główni dostawcy usług kryptowalutowych będą nadzorowani przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority, ESMA)

– kontynuuje Cryptiony.

Giełdy kryptowalut będą musiały posiadać też tzw. białą księgę. Chodzi o dokument opisujący działalność tego typu podmiotów.

mica ue

Wpływ na stablecoiny

To nie koniec. UE interesuje się nie tylko “zwykłymi” kryptowalutami, ale też stablecoinami. To zapewne efekt upadku projektu Terra i powiązanego z nim stablecoina Terra USD (UST), co doprowadziło do krachu na rynku bitcoina i altcoinów.

Wraz z wprowadzeniem MiCA wdrożony zostanie dzienny limit wolumenu obrotu w wysokości 200 mln EUR dla stablecoinów z zabezpieczeniem innym niż EUR. Europejski Urząd Bankowy obejmie nadzór nad “stabilnymi” kryptowalutami z ponad 10 mln użytkowników bądź wartością co najmniej 5 mld EUR w obiegu

– tłumaczy przyszłe zmiany nasz partner, Cryptiony.

MiCA ma wejść w życie w 2024 r. Co istotne, zdecentralizowane finanse (DeFi), jak i tokeny niewymienialne (NFTs) nie zostały uwzględnione w tym rozporządzeniu.

To jednak nie koniec zmian.

Uzupełnienie MiCA

MiCA to nie wszystko. UE chce też znowelizować dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (DAC8). W efekcie władze Wspólnoty nałożą też na wszystkich dostawców usług z rynku kryptowalut – niezależnie od tego, gdzie są zarejestrowani – obowiązek przekazywania informacji związanych z transakcjami dokonywanymi w sieciach blockchain przez ich europejskich klientów.

Dane o transferach kryptoaktywów mają zawierać parametry tj. ich wielkość i liczbę. Podmioty świadczące usługi związane z kryptowalutami zostaną zobowiązane do przekazania ich właściwym administracjom podatkowym, które z kolei prześlą je dalej do odpowiednich organów państw członkowskich UE, biorąc pod uwagę rezydencję podatkową użytkownika stanowiącego przedmiot raportowania

– dodaje nasz partner.

Regulacje są potrzebne

Warto dodać, że regulacje na rynku kryptowalut są niezbędne dla ochrony użytkowników, zapewnienia stabilności rynku, zwalczania przestępstw finansowych i zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych. Warto pamiętać o takich wydarzeniach jak upadki np. Terry czy FTX. Gdyby branże obowiązywały solidne przepisy, do tych afer (i w tle ludzkich tragedii) mogłoby nie dojść. Wprowadzenie odpowiednich przepisów i ścisłe egzekwowanie regulacji może przyczynić się do długoterminowego sukcesu i zrównoważonego rozwoju sektora kryptowalut.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności