za
mica konsultacje

W Unii Europejskiej startują konsultacje dotyczące MiCA

European Halving Party 2024

Organ nadzoru finansowego Unii Europejskiej rozpocznie trzyczęściowy proces konsultacji w sprawie niedawno przyjętych ram regulacji rynku kryptowalut – Markets in Crypto-Assets (MiCA).

UE chce konsultować zapisy MiCA

W zawiadomieniu opublikowanym na stronie internetowej Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority, ESMA) podano, że konsultacje będą dotyczyły procedury udzielania zezwoleń na prowadzenie działalności, zarządzania, rozstrzygania konfliktów interesów i rozpatrywania skarg związanych z MiCA. Proces ma wystartować w lipcu 2023 r.

Pierwszy etap konsultacji będzie dot. standardów technicznych, a także procedury rozpatrywania reklamacji i ujawniania potencjalnych konfliktów interesów. Drugi, który ma rozpocząć się w październiku, będzie odnosił się do ujawniania informacji inwestorom, wymogów dotyczących zarządzania oraz „wskaźników zrównoważonego rozwoju i niekorzystnego wpływu na klimat”.

Według ESMA ostatni etap konsultacji, zaplanowany na pierwszy kwartał 2024 r., ma dotyczyć ochrony inwestorów i zasad przeciwdziałania nadużyciom na rynku.

Cały proces konsultacji potrwa 18 miesięcy, przy czym wszystkie przepisy prawdopodobnie wejdą w życie w grudniu 2024 r.

mica konsultacje

Po pierwszym wniosku Komisji Europejskiej we wrześniu 2020 r., Rada ds. Gospodarczych i Finansowych Unii Europejskiej zatwierdziła MiCA w głosowaniu w maju 2023 r. ESMA przekazało, że ramy prawne „weszły w życie” w czerwcu. Mimo to wydaje się, że organy regulacyjne i prawodawcy analizują jeszcze różne szczegóły. Pod lupę brane są m.in. propozycje mające na celu zapewnienie sprawnego wdrożenia przepisów dotyczących kryptowalut.

Szansa dla UE

Wszystko dzieje się, gdy firmy z branży kryptowalut analizują to, w jakich jurysdykcjach prowadzić swoją działalność. W USA trwa istna wojna z giełdami, które oferują cyfrowe aktywa. W tym kontekście regulacja rynku przez władze UE i zapewnienie przez nie przejrzystości na tym polu może doprowadzić emigracji kryptowalutowych firm do naszego regionu. MiCA ma bowiem na celu stworzenie spójnych ram regulacyjnych dla branży kryptowalut. Z kolei urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych są obecnie krytykowani za przyjęcie podejścia „regulacji przez egzekwowanie”. W praktyce oznacza to regulowanie rynku niejako poprzez pozywanie firm do sądu i egzekwowanie istniejących przepisów, które nierzadko trudno dopasować do rynku kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności