za
cbdc

MFW: CBDC nie mogą być emitowane przez większość państw ze względów prawnych

Binance Launchpool

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wlewa na głowy zwolenników emisji cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) kubeł zimnej wody. Okazuje się, że tylko kilka krajów na świecie może stworzyć takie waluty zgodnie z prawem.

MFW: na CBDC jeszcze trochę poczekamy

W niedawnym poście na blogu MFW informuje, że choć coraz więcej banków centralnych bada możliwość emitowania waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), większość krajów członkowskich funduszu ma takie struktury prawne, które nie pozwalają na rozwój takich instrumentów. MFW szacuje nawet, że aż „80 proc. światowych banków centralnych albo nie może emitować cyfrowej waluty zgodnie z ich obowiązującym prawem, albo ramy prawne nie są jasne”. Do tego organ zapewnia, że ​​tylko 40 jego członków ma pozwolenie na emisję waluty cyfrowej.

MFW podkreśla również, że jeśli państwo emituje walutę cyfrową, każda osoba w jego jurysdykcji musi mieć łatwy dostęp do tego systemu płatności, co może stanowić duże wyzwanie dla infrastruktury finansowej:

„Status prawnego środka płatniczego zwykle nadaje się tylko tym środkom płatniczym, które mogą być łatwo otrzymane i wykorzystane przez większość populacji… Aby korzystać z walut cyfrowych, należy najpierw zapewnić infrastrukturę cyfrową – laptopy, smartfony, łączność. Rządy nie mogą jednak narzucać swoim obywatelom, by posiadali taki sprzęt, więc przyznanie statusu prawnego środka płatniczego instrumentowi cyfrowemu banku centralnego może być trudne.”

CBDC na świecie

W listopadzie MFW opublikował raport wskazujący na to, że konieczna będzie „analiza i dyskusja w kręgach przygotowujących politykę [monetarną] i we właściwych organach politycznych”, jeśli państwa chcą nadal iść naprzód z CBDC.

W tym roku MFW opublikował również raport stwierdzający, że pomimo zawiłości prawnych przewiduje się, że CBDC mogą zmienić globalny krajobraz finansowy. Możliwe więc, że np. cyfrowy juan zagrozi mocnej pozycji dolara na świecie:

„Historyczne precedensy nagłych zmian sugerują, że nowe wydarzenia, takie jak pojawienie się walut cyfrowych i nowych ekosystemów płatności, mogą przyspieszyć przejście do nowego krajobrazu walut rezerwowych”.

Jak na razie kilka krajów, w tym Chiny, Szwecja, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, ogłosiły, że w tym roku przeprowadzą pilotaże swoich walut cyfrowych.

mfw cbdc[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności