za

Meta anuluje niektóre swoje projekty, ale nadal stawia na metaverse

2022-11-13
Metaverse

W środę Meta ogłosiła zwolnienie 11 tys. pracowników, co przekłada się na aż 13 proc. całego personelu. Firma rezygnuje w efekcie tego kroku ze sporej części swoich projektów. Nadal koncentruje się za to na budowie metaverse.

Meta stawia na metaverse

Meta (czyli dawny Facebook) mocno straciła w oczach inwestorów. Pod koniec października w ciągu zaledwie jednego dnia cena akcji spółki spadła aż o 25 procent ze 137 USD do 97 USD. Papiery wartościowe firmy nie były tak tanie aż od 2016 r. Dziś za jedną akcję płaci się tylko 113 USD. Więcej pisaliśmy o tym tutaj. 

Firma musi wyciągać z tego wnioski. Tyle że wyciągnęła dość… dziwne.

Zauważmy, że spółka pracowała nad projektami hardware’owymi. Większości z nich nie udało się ukończyć, choć z marką związane są np. okulary do VR. Oculus, bo o tym projekcie mowa, miał być wstępem do stworzenia świata VR/AR Mety. Przypomnijmy też Portal, które to urządzenie w założeniu miało pozwalać na komunikowanie się ze znajomymi przez opcję wideokonwersacji w Messengerze. Ostatecznie nie trafiło na rynek.

Do tego miał dojść smartwatch, który miał być już częścią metaverse.

Tyle że teraz okazuje się, że firma rezygnuje ze swoich projektów hardware’owych, takich jak właśnie smartwatch czy Portal. Powód? Meta chce skupić się na samym metaverse.

Dlaczego napisaliśmy jednak, że to dziwna decyzja? Chodzi o to, że metaverse już teraz kosztuje tę firmę z problemami aż 15 mld dolarów rocznie. Mimo tego nie wzbudza zachwytu użytkowników. Z wirtualnego świata korzysta trochę ponad 200 tys. osób. Użytkownicy nawet jeśli wchodzą do metaverse Mety, do niego nie wracają. Kontrowersje wzbudza nawet grafika, która kojarzy się z projektami z lat 90.

Firmy będą zwalniać

Warto jednak dodać, że uszczuplanie Mety wpisuje się w szerszy trend. Aż 95 proc. firm rewiduje swoje międzynarodowe plany inwestycyjne – wynika z badania EY CEO Outlook Pulse Survey. Badanie opiera się na ankietach przeprowadzanych wśród prezesów firm z całego świata.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności