za

Meta zaczyna mieć problemy. Akcjonariusze nie wierzą w sukces metaverse?

A miało być tak pięknie. Meta, czyli dawny Facebook, zobaczyła w metaverse idealną inwestycję. Okazuje się jednak, że jak na razie firma zaczyna łapać zadyszkę finansową. Wszystko właśnie przez inwestowanie w nową technologię.

Meta pracuje nad metaverse i ma przez to problemy

Mark Zuckerberg uznał chyba, że metaverse będzie nową erą social mediów. Skoncentrował się i wysiłki swojego zespołu na pracach dot. metawszechświata. Tyle że okazuje się, że kierunek ten nie podoba się akcjonariuszom.

Zobaczmy na same liczby. Przez ostatnich 7 lat Meta wygenerowała spore zyski. W odpowiedzi jej akcje z okolic 100 USD wzrosły do 380 USD.

Tyle że teraz wszystko zaczyna się walić. I to niemal dosłownie. W ciągu zaledwie jednego dnia cena akcji Mety spadła aż o 25 procent ze 137 USD do 97 USD. Papiery wartościowe spółki nie były tak tanie od 2016 r.!

Skąd takie spadki? Inwestorzy nie wierzą chyba w sukces wspomnianego metaversu Mety. I trudno się dziwić, bowiem kontrowersje wywołuje już sama grafika, której próbkę możecie “podziwiać” poniżej:

zuckerberg selfie

Firma wydała miliardy dolarów na zbudowanie tego wirtualnego świata, a korzysta z niego tylko ponad 200 tys. osób. Ponoć użytkownicy nawet jeśli wchodzą do metaverse, do niego nie wracają. Ten nie oferuje im atrakcji, jakich może oczekiwali.

To AR jest przyszłością!

Możliwe, że Zuckerberg i jego ludzie zignorowali inną przełomową technologię, w jaką mogli inwestować. Chodzi o rozszerzoną rzeczywistość (augmented reality, AR).

Tim Cook, który stoi na czele Apple, jest zdania, że ludzie nie rozumieją metaverse.

 – Zawsze uważam, że ważne jest, aby ludzie rozumieli, czym coś jest. I naprawdę nie jestem pewien tego, czy przeciętna osoba jest w stanie wyjaśnić, czym jest metaversestwierdził ostatnio w wywiadzie dla holenderskiego Bright.

Jest jednak zwolennikiem rozwijania rozwiązań AR.

– Myślę, że AR to zaawansowana technologia, która wpłynie na wszystko – powiedział prezes Apple. – Wyobraź sobie, że nagle możesz uczyć przy użyciu AR i demonstrować rzeczy w ten sposób. Albo w medycynie, i tak dalej – dodał.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności