za
Lightning Network bitomaty, bitcoin

Bitomaty Athena Bitcoin przyśpieszają dzięki Lightning Network

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Athena Bitcoin, firma obsługująca państwową sieć bitomatów w Salwadorze, planuje w ciągu najbliższych kilku miesięcy zintegrować oprogramowanie z Lightning Network.

Lightning Network w bitomatach w Salwadorze

Według komunikatu prasowego z 7 listopada, Athena Bitcoin Global i Genesis Coin umożliwią wykorzystanie technologii Lightning Network w swojej infrastrukturze technologicznej. Niebawem rozpoczną ją wdrażać, najpierw w Salwadorze, a następnie w całej Ameryce Łacińskiej.

Lightning Network to protokół płatności warstwy 2 (layer 2), który umożliwia szybsze wypłaty bitcoinów i minimalizuje opłaty transakcyjne. Pozwala także uniknąć rejestrowania danych transakcyjnych w księgowości sieci głównej. Według Coin ATM Radar tylko 3,7% bitomatów na świecie obsługuje tę technologię.

Athena zamierza zintegrować sieć Lightning ze stoma państwowymi bitomatami Chivo, które działają w Salwadorze. Proces integracji ma zostać zakończony do grudnia 2023 r. Pozostałe bitomaty, w tym działające pod marką Athena, zostaną zintegrowane z siecią w pierwszym kwartale 2024 r. Obecnie w kraju znajduje się 215 bitomatów.

Lightning Network bitomaty bitcoin

Prawny środek płatniczy

Prezydent Nayib Bukele sprawił, że od 2021 r. bitcoin jest w jego kraju prawnym środkiem płatniczym. Jego rząd inwestuje też w kryptowaluty.

Bukele niedawno ogłosił, że będzie się ubiegał o reelekcję na urząd prezydenta. Wybory mają zostać zorganizowane w 2024 r.

Jeszcze pięć [lat], jeszcze pięć i ani kroku wstecz

– powiedział Bukele w przemówieniu przed tysiącami Salwadorczyków.

W kwietniu 2023 r. podjął odważny ruch, mający na celu zniesienie wszelkich podatków od innowacji technologicznych, co miało w założeniu zachęcić więcej przedsiębiorców do inwestowania w Salwadorze. Chodziło też o ściągnięcie do regionu kapitału zagranicznego.

Niektórzy eksperci, jak Gabor Gurbacs, doradca ds. strategii w firmie zarządzającej inwestycjami VanEck, uważają, że Salwador może pójść w ślady Singapuru i stać się centrum finansowym w obu Amerykach. Wszystko za sprawą kryptowalut.

Inne plusy widzi Max Keiser, dziennikarz i prezes Volcano Energy, firmy, która zajmuje się miningiem i działa w Salwadorze. On z kolei jest zdania, że kurs bitcoina do 2030 r. wzrośnie do 1 mln USD. To z kolei pomoże Salwadorowi spłacić wszystkie swoje długi.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.