za
liczba adresów bitcoin milion

Liczba adresów w sieci bitcoina z minimum 1 BTC wynosi ponad milion. To efekt zeszłorocznych spadków

Binance Launchpool

Adresów w sieci bitcoina, które zawierają min. 1 BTC, jest już aż milion. To efekt minionej bessy.

Inwestorzy chętnie kupowali tanie bitcoiny

W 2022 r. cena bitcoina spadła o kilkadziesiąt procent. Kurs znalazł się poniżej poziomu 20 000 USD, czyli ATH z hossy z 2017 r.  Bessę wykorzystali niektórzy inwestorzy. W ciągu ostatniego roku liczba adresów, które zawierają minimum jednego bitcoina, gwałtownie wzrosła. Najbardziej zauważalny wzrost miał miejsce podczas ostrego krachu na rynku w czerwcu. Następnie od 11 listopada, dnia, w którym FTX ogłosiło swoje bankructwo.

liczba adresów bitcoin milion, wykres
Źródło: Glassnode

Współzałożyciel Glassnode, która to firma bada przepływy kryptowalut w blockchainach, Negentropic, przekazał swoim 54 000 obserwującym na Twitterze, że najlepszy czas na zakup bitcoinów jest wtedy, gdy leje się „krew”.

Jego komentarz pojawia się w ciekawych dla kryptowalut okolicznościach. W USA upadło już kilka banków, co podkopuje wiarę ludzi w system bankowy (skojarzenia z 2013 r. i kryzysem cypryjskim są jak najbardziej na miejscu). Do tego Fed może wkrótce ogłosić, że zakończył cykl podwyżek stóp procentowych. To wszystko powoduje, że wielu inwestorów jest zdania, że kurs bitcoina wkrótce wystrzeli. Co więcej, ostatecznie przebije poziom, z którym od paru tygodni nie daje sobie rady – 30 000 USD.

Do kogo należą adresy z wieloma bitcoinami?

Warto zauważyć, że jeden adres w sieci bitcoina nie zawsze reprezentuje jedną osobę. Wielu inwestorów kryptowalut ma parę adresów. Nierzadko adresy należą do dużych instytucji, giełd kryptowalut i firm inwestycyjnych, które zazwyczaj posiadają duże ilości BTC.

Według danych firmy analitycznej CoinGlass, z około 19 milionów bitcoinów znajdujących się obecnie w obiegu, 1,89 miliona jest przechowywanych na głównych scentralizowanych giełdach, takich jak Binance i Coinbase.

liczba adresów bitcoin milion, wykres
Źródło: Coinglass.com

Z kolei aż 3 miliony BTC – warte dziś ok. 80,4 miliarda USD i stanowiące 17% całkowitej podaży coinów w obiegu – zostało „utraconych na zawsze”. Tak wynika z szacunków firmy Glassnode, której obliczenia bazują na kombinacji różnych danych.

Kurs bitcoina odbił

Dziś jeden bitcoin kosztuje 27 440 USD. Oznacza to, że kurs BTC odbił – w skali doby kryptowaluta zdrożała o 2%. Nadal jednak mówimy o spadku o ponad 2% w skali 7 dni.

Nastroje są neutralne. Bitcoin Fear and Greed Index wynosi 50, co przekłada się na obojętne stanowisko inwestorów do BTC. Warto jednak dodać, że ostatnie badanie wykonano przy niższej cenie – 26 927 USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 575,51 USD-0,82%
Ethereum logo
EthereumETH
3913,00 USD3,77%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
604,36 USD0,34%
Solana logo
SolanaSOL
165,35 USD-0,41%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3911,47 USD3,75%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,83%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD-3,85%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,39 USD0,36%