za
lazarus poloniex, haker

Poloniex najnowszą ofiarą hakerów. Wiemy, kto stał za atakiem

1,5% dla maluszka

10 listopada doszło do przejęcia gorącego portfela giełdy Poloniex. Za udanym atakiem stoi grupa hakerów wspierana przez Koreę Północną. Sprawie przygląda się X-explore.

Poloniex padł ofiarą hakerów

Przypomnijmy, że należąca do Justina Suna giełda kryptowalut Poloniex straciła szacunkowo 114 milionów USD. Wszystko jest wynikiem udanego ataku cyberprzestępców i przejęcia jej gorących portfeli. Szybko po potwierdzeniu naruszenia systemów bezpieczeństwa, giełda ogłosiła tymczasowe wyłączenie systemu wypłat.

Nasz portfel został wyłączony w celu konserwacji. Zaktualizujemy ten wątek po ponownym włączeniu portfela

podano na profilu X firmy.

Teraz wiemy o ataku więcej. Za niedawnym hackiem na Poloniex ma stać wspierana przez Koreę Północną grupa hakerów Lazarus Group. Firma X-explore doszła do tego wniosku po obserwacji taktyki hakerów, którą zastosowano w czasie hacku. Jest ona bowiem podobna do tej stosowanej przez wspomnianą organizację, która wcześniej włamała się np. na Stake.com.

W swojej krótkiej analizie incydentu, udostępnionej za pośrednictwem X, X-explore stwierdziło, że przyczyną naruszenia systemów bezpieczeństwa i przejęcia gorącego portfela giełdy mógł być „wyciek klucza prywatnego”.

W późniejszym poście Sun poinformował, że zespołowi Poloniex udało się zidentyfikować i zamrozić część skradzionych aktywów. Stwierdził także, że dotychczasowe straty „mieszczą się w możliwych do opanowania granicach”. Przychody operacyjne Poloniexu mogą zatem w wystarczającym stopniu je pokryć. Nie ujawnił jednak, kiedy giełda kryptowalut ma wznowić wpłaty i wypłaty środków.

haker

Lazaurs Group atakuje

Dane z września br. pokazują, że północnokoreańska grupa Lazarus zgromadziła już ponad 40 milionów USD w bitcoinach, etherach, BNB i różnych stablecoinach. A dokładniej: 42,5 mln USD w BTC i 1,9 miliona USD w ETH. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 1,1 miliona USD w BNB i 640 000 USD w stablecoinach, głównie BUSD.

Co jakiś czas hakerzy sprzedają kryptowaluty. Wartość posiadanych przez nich cyfrowych aktywów spadła z 86 milionów USD (dane z początku września br.).

Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) hakerzy kradną cyfrowe waluty na zlecenie reżimu Kimów, który zdobywa w ten sposób środki na finansowanie swoich badań nuklearnych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności