za
kurs bitcoina

Kurs bitcoina przebił 27 000 USD i… znów spadł. Przed nami wzrosty, czy jednak spadki?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wczoraj kurs bitcoina przebił poziom 27 000 USD. Obecnie jednak znów znajduje się poniżej tego pułapu. Czy cena kryptowaluty zacznie jednak wkrótce rosnąć? Jakie czynniki mogą o tym zadecydować w krótkim terminie?

Kurs bitcoina rośnie i… spada

Wczoraj kurs bitcoina ponownie wzrósł do ponad 27 000 USD. Bykom udało się jednak jedynie dobić do granicy ok. 27 500 USD. Obecnie 1 BTC kosztuje już tylko 26 782 USD, co oznacza nadal wzrost w skali 24 h, ale tylko o 0,4%. W ciągu tygodnia kryptowaluta zdrożała o ok. 4%.

Kurs bitcoina
Źródło: Bitcoinwisdom

Co jednak czeka nas w najbliższej przyszłości? Do wieczornych godzin w środę na rynku może panować niepewność, bowiem wszyscy inwestorzy czekają na decyzję Fedu. Bank centralny ma jutro ogłosić, czy będzie podnosił stopy proc. w USA, czy też pozostawi je na obecnym poziomie.

Dziś stopy proc. w USA znajdują się w przedziale 5,25-5,5%. Jak wynika z danych FedWatch, aż 99% uczestników rynku oczekuje, że pozostaną na tym poziomie po jutrzejszym zebraniu władz banku centralnego. Tylko 1% twierdzi, że możemy oczekiwać podwyżki do 5,5-5,75%.

stopy proc. usa
Źródło: FedWatch

Jak interpretować powyższe dane? Zwiększenie stóp proc. oznaczałoby dla inwestorów szok i wyprzedaż. Z kolei obniżka spotkałaby się z bardzo ciepłym przyjęciem i przesłaniem na giełdy sporego kapitału.

kurs bitcoina

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak pozostawienie stóp na obecnym poziomie. Dla rynku kryptowalut oznacza to więc dalszy trend boczny z “szarpaniem” w jedną i drugą stronę.

Pozostajemy w akumulacji

Na “boczniaka” wskazuje też PlanB, twórca modelu wyceny BTC stock-to-flow. Zgodnie z jego modelem jesteśmy na etapie “niebieskich kropek”, czyli akumulacji. Stan ten nie potrwa jednak wiecznie i jest wprowadzeniem do hossy (zielone kropki).

Analityk Michael van de Poppe także wskazuje na scenariusz wzrostowy. Także jednak w dłuższej perspektywie. Dziś spodziewa się raczej wojny pozycyjnej.

Odpowiadając więc na pytanie ze wstępu, możemy zasugerować spokój. Przed nami zapewne jeszcze pewien okres podążania w bok. Wielkimi krokami zbliżamy się jednak do bardzo prawdopodobnej hossy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.