za
Stable Diffusion przestało działać na Google Colab.

Google banuje Stable Diffusion na Google Colab

zondacrypto bitcoin giveaway

Użytkownicy Google Colab alarmują, że Stable Diffusion przestał działać. W społeczności osób pasjonujących się sztuką generowaną z pomocą sztucznej inteligencji zawrzało. Do całej sprawy odniósł się już Chris Perry, czyli Head of Google Colab.

Zaznaczył on, że Stable Diffusion nie został zbanowany, ale ograniczony dla darmowych użytkowników. Wszystko z powodu ogromnych ilości danych, które muszą być przetwarzane przez serwery Google Colab.

Stable Diffusion niedostępne na Google Colab

Tworzenie obrazów z użyciem sztucznej inteligencji jest zdecydowanie jednym z najbardziej viralowych trendów 2023 roku. Choć najpopularniejszym programem do generowania takich grafik AI jest obecnie Midjourney, wielu artystów korzysta także ze Stable Diffusion. To także program oparty o generatywną sztuczną inteligencję, jednakże generuje on obrazy z użyciem karty graficznej danego komputera. Im potężniejsze GPU, tym obrazy bardziej skomplikowane, zaś proces ich generowania krótszy.

Wielu użytkowników spostrzegło, że najlepszym sposobem na korzystanie z SD jest wykorzystanie możliwości, jakie daje usługa Google Colab. Stable Diffusion działał na Google Colab dzięki spopularyzowanej przez GitHub Automatic 1111. W połowie września tego roku użytkownicy zaalarmowali swoją społeczność, że Google prawdopodobnie zbanował SD w usłudze Colab. Do sytuacji odniósł się sam head of Google Colab.

Generatywna sztuczna inteligencja zbyt zasobożerna

Otóż okazuje się, że Stable Diffusion wcale nie został zbanowany przez usługę od Google. Obecna niedostępność generatora AI spowodowana jest jego ogromną zasobożernością. Ograniczenia dosięgną darmowych użytkowników, dlatego osoby chcące wykorzystywać moc SD muszą przejść na płatną subskrypcję Google Colab. Alternatywą jest zaś zakup wystarczająco mocnego komputera, który będzie zawierał zarówno silną kartę graficzną, jak i wielowątkowy procesor.

Z tego też powodu generatory obrazów, takie jak Midjourney, czy Leonardo AI znów mogą wrócić do łask twórców. Wielu jednak ceni Stable Diffusion za precyzję oraz wyjątkową jakość generowanych obrazów, dlatego trudno powiedzieć, czy zakup płatnych kont na Google Colab nie będzie dla takich osób lepszym rozwiązaniem.

Niemniej jednak powyższy fakt wyraźnie pokazuje, że sztuczna inteligencja napędza rozwój technologiczny. Nowe modele GPU specjalnie skonstruowanych pod zadania wykonywane przez AI, są tego doskonałym dowodem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
ai Leonardo AI Midjourney stable diffusion sztuczna inteligencja
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.