za
kurs bitcoina

Kurs bitcoina… stanął w miejscu

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Początek tego roku był dla inwestorów kryptowalut świetnym okresem. Kurs bitcoina wrócił do poziomów powyżej 20 000 USD. Niestety siły wystarczyło tylko na dojście do 25 000 USD. Z tego pułapu rozpoczęła się korekta, która trwa do teraz.

Kurs bitcoina i nuda

Choć rynek kryptowalut kojarzy się z wielkimi emocjami, obecnie panuje na nim… nuda.

Dziś 1 BTC kosztuje 22 420 USD. Oznacza to spadek o 4% w skali 7 dni. W ciągu doby cena wzrosła o jedynie 0,06%.

Jak obecna sytuacja wpływa na nastroje? Te są neutralne. Bitcoin Fear and Greed Index znajduje się na poziomie 48, co oznacza wspomniane obojętne nastawienie inwestorów do bitcoina.

Ether nie wypada na tym tle lepiej. Za 1 ETH płaci się 1564 USD. Przekłada się to na spadek ceny o 4% w ciągu tygodnia i 0,3% w skali 24 h.

Nastroje są na podobnym poziomie co na rynku BTC. Ethereum Fear and Greed Index wynosi 45, co także oznacza neutralność.

Co dalej z ceną?

Czy powyższe oznacza, że jesteśmy skazani na wspomnianą nudę?

Wiele sugeruje, że na rynku kryptowalut weszliśmy w okres trendu bocznego, który nie potrwa jednak bardzo długo. Obecna sytuacja to naturalne zjawisko na giełdowym parkiecie. Branża ma za sobą roczny kryzys związany z upadkiem Terry i FTX. W tle obserwowaliśmy spore spadki wycen czołowych kryptowalut i mniej znanych altcoinów. Obecnie rynek powoli się odradza. Powrót do hossy potrwa jeszcze kilka miesięcy.

kurs bitcoina

Tak jak już wspominaliśmy na bitcoin.pl, wiele będzie teraz zależało od dwóch gospodarczych potęg: USA i Chin.

W przypadku Stanów Zjednoczonych, czynnikiem prowzrostowym dla cyfrowych aktywów będzie decyzja Fedu, by zakończyć podwyżki stóp procentowych i powoli przechodzić do ich obniżania. W tej kwestii ważne jest jednak obserwowanie tego, co ma miejsce na rynku pracy. Jeżeli bezrobocie będzie utrzymywało się – tak jak teraz – na niskim poziomie, władze banku centralnego mogą obawiać się obniżania stóp proc. By pokonać inflację muszą bowiem schłodzić rynek. Dokonają zaś tego, gdy konsumenci zaczną się obawiać o swój los i tym samym mniej wydawać.

Jeżeli jednak USA zawiodą, rynek kryptowalut może zostać wzmocniony napływem kapitału z Chin. Państwo Środka wychodzi obecnie z lockdownu, władze wpompowują na rynki spore ilości pieniędzy i liberalizują prawo dot. inwestowania w kryptowaluty. Robią to – chyba trochę eksperymentalnie – za pomocą Hongkongu. Świeże juany i tradycyjnie napędzani żyłką hazardu Chińczycy mogą sprawić, że jeszcze w tym roku zobaczymy na rynku bitcoina mocne wzrosty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności