za
Kupuj bitcoina, aż nie wzrośnie do 46 tys. dolarów - sugeruje analityk

Kupuj bitcoina, aż nie wzrośnie do 46 tys. dolarów – sugeruje analityk

Binance Launchpool

Bitcoin (BTC) znajduje się obecnie w okolicach 21 tys. dolarów, co stanowi spadek o około 70% od historycznych maksimów. Zdaniem analityka Andrew Feazelle’a, najstarsza kryptowaluta jest obecnie zbyt tania i powinna być warta o 54% więcej, jak sugerują jego modele wyceny.

Artykuł Feazelle’a sugerujący kupowanie BTC w tym momencie jest niezwykle obszerny – i ciekawy! – w związku z czym zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z jego oryginałem w wersji angielskiej. Poniżej postaram się natomiast w skrótowej formie przedstawić jego najważniejsze elementy oraz płynące z nich wnioski.

BTC powinien być warty obecnie 46 tys. USD, czyli metoda wyceny Price to Network

Feazelle wycenia BTC za pomocą swojego autorskiego modelu Price to Network. Zakłada on, że wartość BTC opiera się na wielkości sieci, podobnie jak wartość akcji opiera się na jej sprzedaży, zyskach i przepływach pieniężnych. W przypadku akcji zastosowalibyśmy popularny wskaźnik ceny do zysku (C/Z), aby określić przyszłe potencjalne wyniki. Na rynku kryptowalut alternatywą może być natomiast cena do sieci (C/S).

Poniżej wyliczenia wartości godziwej (FV) według różnych wskaźników:

  • FV na podstawie historii długoterminowej (średnia PN) 16,40 x 1015,15 = 16 648 dolarów
  • FV na podstawie historii krótkoterminowej (średnia PN) 29,96 x 1015,15 = 30 413 dolarów
  • FV na podstawie trendu serii miesięcznych PN 49,02 x 1015,15 = 49 762 dolarów
  • FV na podstawie trendu aprecjacji ceny 68 547 dolarów
  • FV na podstawie trendu cena vs sieć 67 482 dolarów
  • Średnia FV dla wszystkich metod na sierpień 2022 r. to 46,57 tys. dolarów

Wartość godziwa na sierpień 2022 roku wynosi według tego modelu 46 570 dolarów. Wartość godziwa na sierpień 2022 roku wynosi według tego modelu 46 570 dol. Bitcoin jest od niej sporo oddalony i zdaniem autora, zanim nie powrócimy do tej ceny, warto rozważyć zakupy BTC. Jednak po kolei!

W dalszej części swojej analizy Feazelle skupia się na udowodnieniu, że amerykańska giełda znajduje się obecnie w recesji. Zainteresowanych odsyłam do oryginału, a sam pozwolę sobie jedynie wspomnieć, że według autora istnieje „wysoka szansa” na rozrysowanie nowych dołków i osunięcie nawet o 35%. Z punktu widzenia kryptowalut ma to znaczenie, gdyż będzie mogło bezpośrednio wpływać na ten rynek. Zarówno bowiem bitcoin, jak i Wall Street, to aktywa zaliczane do ryzykownych (typu risk-on), które przy silnych trendach potrafią silnie ze sobą korelować.

Jak BTC reaguje na spadki rynku akcji?

Wiedząc, że szansa na spadki Wall Street jest obecnie duża, sprawdźmy jak BTC reaguje na znaczne osunięcia tego rynku po 2017 roku. W tym celu autor przenalizował trzy przypadkowe spadki S&P 500 i BTC konstruując dla nich wskaźnik zmienności.

Na każdy punkt procentowy, który traci S&P 500, BTC traci średnio 2,38. Zauważ, że są to przypadkowe spadki: nie uchwyciłem sztywno wydruków cen dla BTC w tych samych dokładnych dniach, co ATH lub deprecjacja S&P 500. Wybrałem najbliższe dla nich szczyty i dołki. W przeciwnym razie obliczenia byłyby skrzywione w kierunku znacznie niższej zmienności dla BTC, która nie istnieje w świecie rzeczywistym

– komentuje Andrew Feazelle.

Rama czasowaSpadek S&P 500Spadek bitcoina
21 września do 24 grudnia 2018, zacieśnianie polityki pieniężnej na świecie20%61%
19 lutego do 23 marca 2020, panika covidowa34%52%
3 stycznia do 16 czerwca 2022, wojna, inflacja i obawy o recesję24%71%
Średnie osunięcie26%62%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Rezerwy Federalnej z St. Louis

Jeśli S&P 500 zakończy ten trend spadkowy osunięciem 35%, to w oparciu o mnożnik 2,38 dla bitcoina, może to oznaczać zjazd o 83,3% od jego ATH. Nie jest to niezgodne z typową kryptowalutową zimą, gdzie dna rysowane są zwykle w zakresie 80-90%. Rozważamy tutaj S&P 500 uderzający w 3100 i BTC ściągnięty w dół do zakresu 11 000-12 000 dolarów. Jest to więc lokalny cel spadkowy, który pomoże w planowaniu strategii inwestycyjnej na przyszłość. Ale BTC reaguje nie tylko na akcje. Ma również oko na Fed i inne banki centralne.

Jak BTC reaguje na działania banków centralnych?

BTC lubi ekspansję bilansu finansowego Fed, nie lubi zacieśniania. Tak naprawdę lubi, gdy globalna podaż pieniądza rozszerza się, a bardzo nie lubi, gdy się kurczy

– komentuje Feazelle.

Kupuj bitcoina, aż nie wzrośnie do 46 tys. dolarów - sugeruje analityk

Całkowite aktywa Fed i akcja cenowa BTC. Źródło: Fed St. Luis.

Grafika pokazuje, że BTC będzie zarówno przewidywał manewry Fedu, jak i reagował na nie (lub wiadomości, że Fed planuje nowy manewr). Na przykład spadki rzeczywiście zatrzymały się w grudniu 2018 r., cztery miesiące przed ogłoszeniem przez Fed zakończenia taperingu, ale gdy tylko to ogłoszenie nastąpiło, BTC przyspieszył, na długo przed faktycznym rozpoczęciem ekspansji bilansu.

BTC następnie pogrążył się wraz z rynkiem podczas pandemicznej paniki, mimo że Fed promował ekspansję i obniżał stopy, a następnie, po fakcie, kryptowaluta odpowiedziała na tę masową ekspansję swoim silnym wzrostem. Ta sama sytuacja miała miejsce w listopadzie 2021 roku. W tym momencie było jasne, że Fed musi coś zrobić, ale BTC czekał, aż instytucja ogłosi tapering, zanim skierował się na nowe maksima. Później zsunął się do przedziału 18 tys. dolarów, w czasie gdy S&P 500 znalazł się na terytorium swojej wartości godziwej, a następnie kontynuował rajd wraz z rynkiem.

Kupuj bitcoina, aż nie wzrośnie do 46 tys. dolarów - sugeruje analityk

Wzrost kapitalizacji kryptowalut w ujęciu rocznym na tle cyklu globalnej podaży pieniądza. Źródło: Global Macro Investor (GMI)

Warto teraz kupować bitcoina. Feazelle pokazuje jak

Zanim przejdziemy do podania przepisu na najlepszą zdaniem Feazelle’a strategię inwestycyjną na ten moment, zbierzmy wszystkie powyższe w całość:

  • BTC jest 54% poniżej swojej wartości godziwej. Dobrze jest teraz inwestować z regularną częstotliwością.
  • Niedźwiedź recesji prawdopodobnie pociągnie aktywa ryzykowne niżej.
  • BTC może spaść do 11-12 tys. dolarów przed rozpoczęciem rajdu byka. Oznacza to, że BTC ma obecnie około 50% szans na spadki, ale na podstawie najnowszej historii wiemy, że może wzrosnąć co najmniej do 68 tys. dolarów. Istnieje więc również możliwość sporej nagrody, gdy akcje i kryptowaluty wyjdą z drugiej fazy niedźwiedziego cyklu.
  • Istnieje dwukrotna nagroda gdyby bitcoin miał powrócić „tylko” do swojej obecnej wartości godziwej
  • Trendy spadkowe mają tendencję do trwania 15 miesięcy i osiągają dołek 4 miesiące przed tym jak zrobi to gospodarka. Obecnie jesteśmy w ósmym miesiącu.
  • Analitycy mówią, że 2-6% portfela powinno być lokowane w BTC. Kwotę tę warto rozbić na kolejne siedem miesięcy, do czasu wyjścia z rynku niedźwiedzia i dokonywać stopniowych zakupów

Jeśli BTC zacznie znacząco spadać, stań się bardziej agresywny w swoich regularnych zakupach. Zaprojektuj system, który zadziała w Twoim przypadku. Jeśli jesteś w stanie wydać całe swoje zapasy gotówki przed 7 miesiącami, to wygrałeś, nawet jeśli zabraknie ci pieniędzy przed rozrysowaniem dołka. Przy 10 tys. dolarów prawdopodobnie po prostu wrzuciłbym całe moje wiadro z gotówką i skończyłbym z patrzeniem na BTC przez jakiś czas

– podpowiada autor.

Proponuje następującą strategię dla regularnych zakupów w następnych miesiącach:

  • 21 tys. lub powyżej – zakup określonej jednostki BTC w równych odstępach czasowych (np. co miesiąc)
  • 18-21 tys. (40 do 48% ryzyka spadkowego) – ten sam zakup x 1,5
  • 16-81 tys. (31 do 40% ryzyka spadku) ten sam zakup x 2
  • 14-16 tys. (21 do 31% ryzyka spadku) ten sam zakup x 2,5
  • 12-14 tys. (8 do 21% ryzyka spadku) ten sam zakup x 3
  • 10-12 tys. (zero do 8% ryzyka spadku) ten sam zakup x4

Jeśli teza się nie sprawdzi i bitcoin zacznie rosnąć, to po prostu realizuj swoje regularne zakupy i ciesz się, że i tak kupowałeś znacznie poniżej wartości godziwej, dodaje autor. Gdy cena przekroczy wartość godziwą w okolicach 46 tys. dolarów, znajdź coś innego niedowartościowanego do kupienia.

Chociaż BTC jest obecnie znacznie niedowartościowany, musimy być świadomi obrazu makro w chwili obecnej, gdy planujemy nasze inwestycje na kilka kolejnych kwartałów. Mimo, że długoterminowe prognozowanie jest niemal niemożliwe, możemy przynajmniej być przygotowani na prawdopodobne wyniki i posiadać plan gry, pozostając elastycznym na to co przyniesie rynek.

Powyższy tekst nie jest poradą inwestycyjną bezpośrednio od redakcji Bitcoin.pl!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności