za
kryptowaluty vat

W Tajlandii kryptowaluty nie są objęte podatkiem VAT

Rząd Tajlandii wydał dekret królewski zawierający przepis, który ustanawia, że kryptowaluty są zwolnione z podatku od wartości dodanej (VAT). Obecne prawo będzie obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku, jak poinformował w czwartek Bangkok Post.

Kryptowaluty bez VAT

Zgodnie z nowym orzeczeniem rządu, transakcje dotyczące kryptowalut i cyfrowych aktywów na giełdach nie będą obłożone 7-procentowym podatkiem VAT. Przynajmniej do końca 2023 r.

Nowe orzeczenie jest uzupełnieniem poprzedniego zwolnienia z podatku VAT nałożonego na transakcje dotyczące kryptowalut i aktywów cyfrowych, które weszło w życie w marcu.

Rząd Tajlandii wycofał się również z planów wprowadzenia 15-procentowego podatku od zysków kapitałowych.

Władze dodają, że te zwolnienia podatkowe są częścią ich szerszych wysiłków na rzecz zwiększenia inwestycji w cyfrową przestrzeń w kraju.

Kryptowaluty są jednak zakazane jako środek płatniczy w Tajlandii. Zakaz ten nie zabrania ludziom w kraju handlu i inwestowania w kryptowaluty i inne aktywa cyfrowe.

Tajowie posiadają obecnie kryptowaluty o łącznej wartości aż ponad 3 miliardów dolarów.

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że rząd kraju uderzy w rynek poprzez kompleksowe regulacje, które miałyby wejść w życie od tego roku. Dodatkowo debatowano też nad tym, jaka powinna być wysokość podatków od zysku uzyskanego przy obrocie cyfrowymi aktywami.

kryptowaluty vat

Honduras uzna bitcoina za środek płatniczy?

Inaczej do kryptowalut podchodzi rząd Hondurasu. Kraj ten może być kolejnym, który formalnie uzna bitcoina (BTC) za prawny środek płatniczy. Wcześniej zrobił to Salwador.

Prezydent kraju, Xiomara Castro, powiedziała w ostatnich dniach, że Salwador nie powinien być jedynym krajem „odchodzącym od hegemonii dolara”. Podkreśliła również, że Honduras ma prawo „kierować się w kierunku Pierwszego Świata”.

Pierwszym krajem na świecie, który uznał bitcoina za prawny środek płatniczy, był Salwador, który zrobił to wczesną jesienią 2021 roku, i to pomimo badań wykazujących ogólny brak zaufania mieszkańców do tego cyfrowego zasobu. Od tego czasu władze stworzyły własną sieć bitomatów i aplikację mobilną do płacenia kryptowalutami. Obecnie myślą nad budową Bitcoin City, regionalnego centrum blockchaina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności