za
tajlandia kryptowaluty

Tajlandia zakazuje płacenia kryptowalutami

European Halving Party 2024

Od 1 kwietnia Tajlandia zabroni swoim obywatelom używania zasobów cyfrowych jako środka płatniczego za towary i usługi.

Tajlandia uderza w kryptowaluty

Tajlandia kontynuuje dość kontrowersyjną politykę dotyczącą branży kryptowalut, wprowadzając zakaz wykorzystywania tego typu aktywów jako środka płatniczego. Władze ostrzegają, że cyfrowe waluty mogą zagrozić systemowi finansowemu i gospodarce kraju.

Artykuł Bloomberga z 23 marca, sugeruje, że lokalny organ nadzoru informuje, że giełdy kryptowalut i inne firmy z branży muszą przestać świadczyć usługi płatności cyfrowych aktywów i to już od 1 kwietnia. Zakaz zabrania im również promocji korzystania z kryptowalut jako metody płatności za towary i usługi.

Topór nad rynkiem kryptowalut wisi w Tajlandii już od dawna. Wcześniej spekulowano, że rząd może w niego uderzyć. Poprzednie doniesienia dotyczyły tego, że kraj wdroży jednak kompleksowe regulacje, które miałyby wejść w życie od tego roku. Dodatkowo debatowano też nad tym, jak wysokie podatki powinny obowiązywać od zysku uzyskanego przy obrocie cyfrowymi aktywami.

W artykule Bloomberga zauważono też, że Tajowie posiadają obecnie kryptowaluty o łącznej wartości aż ponad 3 miliardów dolarów.

Podczas gdy zasoby cyfrowe zostaną zakazane jako narzędzia płatnicze, tajlandzkie władze stwierdzają, że ​​handel i inwestowanie w nie będzie nadal dozwolone.

tajlandia kryptowaluty

Honduras udzie w innym kierunku?

Zupełnie inaczej do kryptowalut podchodzi Honduras, który może być kolejnym krajem, który formalnie uzna bitcoina (BTC) za prawny środek płatniczy. Wcześniej zrobił to Salwador.

Prezydent kraju, Xiomara Castro, powiedziała w ostatnich dniach, że Salwador nie powinien być jedynym krajem „odchodzącym od hegemonii dolara”. Podkreśliła również, że Honduras ma prawo „kierować się w kierunku Pierwszego Świata”. 

Grono krajów, które – jak sugerują eksperci – mogą uznać bitcoina za środek płatniczy, stale rośnie. W tym kontekście mówi się też o Paragwaju, Wenezueli i Anguilli.

Pierwszym krajem na świecie, który, jak już wspomnieliśmy, uznał bitcoina za prawny środek płatniczy, był Salwador, który zrobił to jesienią 2021 roku, pomimo badań wykazujących ogólny brak zaufania mieszkańców do tego cyfrowego zasobu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności