za

Kryptowaluty i korupcja: Nowe wyzwania dla chińskich władz

European Halving Party 2024

Chińskie media ponownie mówią o kryptowalutach. Niestety w niezbyt pozytywny sposób. Chodzi o to, że skorumpowani urzędnicy państwowi mają wykorzystywać zaawansowane metody ukrywania cyfrowych aktywów, tym samym uciekając przed odpowiedzialnością prawną. Tematem zajęło się stowarzyszenie podległe rządowi.

Kryptowaluty i korupcja to dziś realny problem w Chinach

Problem wykorzystania kryptowalut w przestępstwach był głównym tematem dorocznego spotkania Chińskiego Stowarzyszenia Badań nad Uczciwością i Prawem.

Wspomniana organizacja jest podległa Ministerstwu Spraw Obywatelskich. Teraz omawiała m.in. rosnące wykorzystanie technologii blockchain w korupcji. Jak twierdzi stowarzyszenie, przepływy kryptowalut często są trudne do śledzenia, stwarzają poważne wyzwania dla istniejących ram prawnych i regulacyjnych. Do tego zauważono, że skorumpowani urzędnicy stosują w swoim łapówkarskim procederze zimne portfele (omijają więc giełdy), co dodatkowo utrudnia prace śledczym.

Problem ten nakreślił Zhao Xuejun, profesor nadzwyczajny w szkole prawniczej Uniwersytetu Hebei, a także Mo Hongxian, profesor na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wuhan. Zwrócili uwagę na wyjątkowe wyzwania, jakie stawiają władzom nowe technologie. Problemem dla Chin jest np. decentralizacja kryptowalut, która ułatwia ich transfer.

Jako inne instrumenty, jakie mają wykorzystywać łapówkarze, wymieniono też karty podarunkowe i inne “niewidoczne” dla służb formy przekazu kapitału.

Potrzebne są regulacje

Co jednak ważne, Chińczycy nie domagają się dociskania śruby w postaci jeszcze ostrzejszych zakazów. Widzą chyba, że ich ban sprzed paru lat na niewiele się zdał. Prawnicy, tacy jak Liao Tianhu z Southwest University of Science and Technology, apelują w kraju o stworzenie ram prawnych i regulacyjnych, aby stawić czoła problemom związanym z anonimowością kryptowalut.

Peng Xinlin, profesor na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Pekinie, podkreślił, że chociaż te nowe formy korupcji mogą być bardziej ukryte i pośrednie, są nie mniej szkodliwe niż “stare” metody. Również on podkreślił jednak, że konieczna jest regulacja rynku. Szczególnie w obszarach, w których prawdopodobieństwo wystąpienia korupcji jest większe, takich jak zatwierdzanie projektów publicznych.

Eksperci obecni na spotkaniu Chińskiego Stowarzyszenia ds. Uczciwości i Badań Prawnych zaproponowali różne środki mające na celu zwalczanie problemu korupcji. Obejmują one poprawę ustawodawstwa związanego z przestępstwami korupcyjnymi, wykorzystanie inteligentnych technologii w dochodzeniach oraz poprawę wiedzy służb na temat wirtualnych aktywów. Zaapelowali także o większy nadzór społeczny.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności