za

Chińscy inwestorzy obchodzą zakaz władz dotyczący kryptowalut

Binance Launchpool

Prawie dwa lata temu Chiny wprowadziły zakaz dot. kryptowalut. Wiele faktów jednak wskazuje na to, że obywatele tego najbardziej zaludnionego kraju na świecie znaleźli sposoby na inwestowanie w cyfrowe aktywa.

Chińczycy nadal inwestują w kryptowaluty

Średnia miesięczna wartość kryptowalut napływających do Chin spadła w ciągu roku po wprowadzeniu wspomnianego zakazu o połowę, jak podaje Bloomberg. Mimo to, nadal obserwuje się przepływ aż 17 miliardów USD. Dane takie podało Chainalysis. Co ciekawe, nawet z postępowania upadłościowego FTX wynika, że aż 8% bazy klientów tej upadłej giełdy stanowili obywatele Chin. Teoretycznie handel kryptowalutami jest zakazany dla Chińczyków w kraju i za granicą, ale, jak widać, trudno go wyegzekwować.

Jak powiedział mediom prawnik Jack Ding, “często chodzi o systemy zgodności [z przepisami] na giełdach i o to, czy odfiltrowują one posiadaczy chińskich paszportów”. Można założyć, że wiele giełd pozwala po prostu zakładać chińskim inwestorom na swoich platformach konta. Trudno bowiem tłumaczyć ten fenomen tylko tym, że Chińczycy używają VPN. By skorzystać z giełd muszą przecież przejść procedurę KYC, polegającą na weryfikacji ich tożsamości.

To jednak nie wszystko. Znana giełda kryptowalut – Huobi – zaoferowała też obywatelom Chin możliwość uzyskania dostępu do jej platformy. Należało jedynie skoorzystać z opcji rejestracji jako… obywatel Dominikany.

chiny smok

Zakaz zostanie zniesiony?

Na razie Ludowy Bank Chin nie skomentował dowodów na to, że obywatele Chin nadal handlują kryptowalutami. Tymczasem wielu ekspertów spekuluje, że Pekin może zastanawiać się nad zniesieniem zakazu inwestowania w cyfrowe aktywa. Dyskusje te napędza głównie przyjazna kryptowalutom postawa specjalnego regionu administracyjnego mocarstwa, Hongkongu. To natomiast, zdaniem wielu, po cichu wspierają właśnie Chiny kontynentalne.

Co więcej, pojawienie się większej liczby tokenów zgodnych z chińskimi przepisami, takich jak conflux (CFX), prawdopodobnie stworzy przestrzeń do dialogu i skłoni rząd do poluzowania ograniczeń.

W każdym razie, jeśli Chiny zniosą zakaz kryptowalut, spowoduje to ogromny wzrost poziomu ich adopcji i napędzi kolejną hossę na rynku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 446,02 USD0,00%
Ethereum logo
EthereumETH
3512,46 USD0,21%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
591,88 USD0,80%
Solana logo
SolanaSOL
134,62 USD-0,70%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3512,53 USD0,21%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,09%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,57 USD5,21%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,08%