binance sankcje, budynek Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych

Władze USA ponownie zajmują się działalnością Binance. Wszystko w kontekście sankcji nakładanych na Rosję

Jak donosi Bloomberg, departament bezpieczeństwa narodowego i wydział ds. przestępczości Departamentu Sprawiedliwości przyglądają się działalności giełdy kryptowalut Binance. Chodzi o naruszenie sankcji, jakie Zachód nałożył w związku z atakiem na Ukrainę przez Rosję.

Działalność Binance pod lupą władz USA

Zgodnie z artykułem, który pojawił się 5 maja na stronie Bloomberga, Binance jest przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez departament bezpieczeństwa narodowego Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Chodzi o zezwolenie Rosjanom na korzystanie z giełdy kryptowalut firmy, a co za tym idzie – o naruszenie sankcji USA.

Działania dotyczące bezpieczeństwa narodowego są prowadzone równolegle z dochodzeniem wydziału kryminalnego, podał serwis informacyjny, powołując się na pięć anonimowych źródeł. Binance jest przedmiotem kilku dochodzeń w Stanach Zjednoczonych, w tym dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości w sprawie naruszeń dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Giełda CZ ograniczyła swoje usługi dla Rosji po nałożeniu na ten kraj sankcji, co miało miejsce w kwietniu 2022 r. Mimo to, w praktyce, firma ponoć nadal tam działała. Została również oskarżona o naruszenie przepisów dot. Know Your Customer (KYC) i AML.

budynek Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych

Według Bloomberga, Binance „prowadziło rozmowy” z Departamentem Sprawiedliwości na temat skarg dot. tego, że naruszyło też sankcje wobec Iranu.

Problemy innych giełd

Binance nie jest jednak jedyną giełdą kryptowalut, która musi stawić czoła takim oskarżeniom. Przykładowo, Poloniex zapłacił USA aż 7,6 miliona USD. Wszystko w ramach ugody, jaką zawarł z Biurem Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA. Powodem było naruszenie sankcji, jakie nałożono na mieszkańców Krymu, Kuby, Iranu, Sudanu i Syrii.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku także władze Unii Europejskiej wprowadziły zakaz kryptowalutowych transakcji transgranicznych.  Jak czytamy w opublikowanym 6 października oświadczeniu, regulatorzy Wspólnoty ogłosili wprowadzenie kolejnego pakietu sankcji skierowanego w Rosję. Chodziło o zakaz dot. kryptowalutowych płatności transgranicznych pomiędzy Rosjanami a Unią Europejską. Wszystko miało związek z konfliktem w Ukrainie. Wcześniej obowiązujące sankcje wprowadzały limity kryptowalutowych płatności z rosyjskich portfeli do UE do kwoty 10 tys. euro (około 9 900 USD).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Binance Rosja sankcje UE
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.