za

Kryptowaluty i blockchain w mainstreamie

Obserwujemy dziś adopcję kryptowalut i rozwiązań opartych na blockchainie na niespotykaną wcześniej skalę. Po dekadzie od powstania nowej technologii widzimy, jak wchodzi ona do mainstreamu. Teraz przyjrzymy się paru przykładom jej zastosowania.

Nie wiadomo, czy Satoshi Nakamoto ponad 10 lat temu, gdy wykopywał pierwszy blok w sieci Bitcoina, spodziewał się, jak jego wynalazek odmieni rzeczywistość. Może od początku chciał, by kryptowaluty pozostały w technologicznym podziemiu, a korzystać mieli z nich tylko zapaleńcy. Dlaczego stało się inaczej? Choć wielu purystów to oburzy, głównym czynnikiem uwalniającym potencjał blockchaina i cyfrowych walut była spekulacja. Kolejne bańki na Bitcoinie poszerzały grono osób, które interesowały się tym tematem. Dziś z możliwości sieci bloków korzystają już giganci.

Facebook

O tym, że Facebook pracuje nad własną kryptowalutą mówi się od kilku miesięcy. Obecnie nadal nie mamy żadnego potwierdzenia dot. szczegółów projektu. Ponoć mamy poznać je jednak jeszcze w czerwcu. Zbierając wszystkie plotki, o jakich pisały media, wnioskujemy, że cyfrowy token giganta mediów społecznościowych będzie stablecoinem opartym na koszyku paru walut fiducjarnych (w tym zapewne dolara i euro) i ma służyć jako waluta rozliczeniowa dla użytkowników WhatsAppa, Instagramu i Messengera. Jeśli to okaże się prawdą, będzie to wspaniałe narzędzie dla tych osób na globie, które dziś są dotknięte przez wykluczenie z systemu bankowego. Może też zrewolucjonizować sposób e-płatności.

Nazwa nadal nie jest znana. Ponoć ma brzmieć “Libra” lub – jak chcą inne źródła – “GlobalCoin”, co lepiej odda skalę potęgi nowego coina.

Ponoć Facebook rozmawia w sprawie współpracy w tym projekcie z Visa i MasterCard oraz władzami USA (w tym ostatnim przypadku chodzi o lobbowanie w sprawie mądrych regulacji tego rynku).

Amazon

Z kolei gigant rynku e-zakupów Amazon wydał niespełna 2 miesiące temu pakiet Amazon Managed Blockchain (AMB). Nowy produkt firmy umożliwia klientom skonfigurowanie sieci blockchain w ich organizacjach. Korzysta z rozwiązań Ethereum i Hyperledger. Ponoć cechuje się ogromnymi możliwościami dot. skalowania. Usługa blockchain-as-a-service (BaaS) daje szanse firmom na szybsze i tańsze tworzenie własnych blockchainów. Jej wykorzystanie eliminuje potrzebę „dostarczania sprzętu, instalowania oprogramowania, tworzenia i zarządzania certyfikatami dostępu”.

Rahul Pathak, dyrektor generalny Amazon Managed Blockchain, powiedział pod koniec kwietnia:

„Amazon Managed Blockchain zajmuje się dostarczaniem węzłów, konfigurowaniem sieci, zarządzaniem certyfikatami i bezpieczeństwem oraz skalowaniem sieci”.

Samsung

samsung s10O tej sprawie też słyszał już niemal każdy. Nowy flagowy model Samsunga – Galaxy S10 – zawiera opcję przechowywania kluczy prywatnych do portfeli na kryptowaluty. Nie wykluczone, że jeśli produkt i wspomniana usługa zyskają na popularności, gigant rynku smartfonów zaadoptuje podobne rozwiązania w innych urządzeniach serii.

Warto przy tej okazji wspomnieć o Sirin Labs i smartfonie Finney, który także miał swoją premierę parę miesięcy temu. Produkt powstał dzięki ICO i uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych telefonów na rynku.

HTC

Konkurencja nie śpi. Właściwie HTC jako pierwsza firma wyprodukowała “blockchainowy smartfon” w postaci modelu Exodus. Co ciekawe produkt sprzedał się na tyle dobrze, że przedsiębiorstwo przygotowuje już jego nową wersję. Media donoszą, że ma być ona na tyle pojemna, że będzie pełnym węzłem (full node) w sieci Bitcoina. Jeden z dyrektorów HTC Phil Chen opisał pomysł w połowie maja:

“Blockchain Bitcoina to ok. 200 [gigabajtów] i rośnie w tempie 60 giga rocznie. Te liczby są zasadne, aby trzymać je na smartfonie. Wyobraź sobie iPoda z 256 gigabajtami… Oczywiście, meloman chce trzymać całą bibliotekę muzyki, ale fan kryptowalut chce trzymać cały blockchain Bitcoina.”

Apple

Apple ujawniło parę dni temu nową aktualizację dedykowaną programistom – CryptoKit. Pozwala ona na korzystanie przez nich z takich możliwości jak hashowanie, generowanie kluczy i szyfrowanie. Ponadto firma dodała do pakietu wzory ikon z logiem Bitcoina. Zdecydowano się na 4 logotypy – po dwa okrągłe i dwa kwadratowe. Czy to zapowiedź jakiegoś nowego ruchu ze strony Apple?

Podsumowanie

Te przykłady dobrze pokazują, że blockchain zyskuje w oczach mainstreamowych ekspertów i firm. Zastosowanie sieci bloków i kryptowalut przez tak dużych graczy napędza oddolną adopcję cyfrowych walut, a tym samym przekłada się na wzrost ich znaczenia w gospodarce.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności