Indie chcą skazywać na 10 lat więzienia za korzystanie z kryptowalut

Indie ponownie negatywnie zaskakują. Prawodawcy w kraju zaproponowali wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi użytkownikom kryptowalut groziłoby aż 10 lat kary więzienia. Informację podało lokalne biuro agencji BloombergQuint dn. 6 czerwca.

Nowe przepisy miałyby być częścią niedawno zaproponowanego projektu ustawy, który miałby zakazywać kryptowalut.

Cios w fanów Bitcoina

Rozporządzenie ma podobno dotyczyć tych, którzy kopią, przechowują, kupują i sprzedają kryptowaluty, a także tych, którzy zajmują się kryptowalutami w bezpośredni lub pośredni sposób na terenie całego kraju.

Jeśli nowy zestaw przepisów zostanie przyjęty, indyjska ustawa wymusi na posiadaczach kryptowalut zadeklarowanie posiadania swoich aktywów kryptograficznych w ciągu 90 dni od wejścia go w życie i pozbycie się ich „zgodnie z zaleceniami rządu centralnego”, zauważają media. Ustawa zawiera też system kar, który podobno przewiduje grzywny warte trzykrotną kwotę wyliczaną na bazie „straty poniesionej przez system” lub z zysków posiadaczy kryptowalut. Taką informację podaje The Block.

Może być jednak gorzej. Powyższe przestępstwo może również doprowadzić do tego, że kolejne 10 lat spędzimy za kratkami w więzieniu. Tym samym – jeśli przepisy wejdą w życie – Indie będą posiadały najbardziej rygorystyczny system kar dot. kryptowalut.

Krajowa e-waluta

Nowa ustawa podobno proponuje jednak także opracowanie nowej krajowej cyfrowej waluty zwanej Digital Rupee. To o tyle ciekawe, że miałoby to miejsce w czasie, gdy indyjski bank centralny, Reserve Bank of India (RBI), zaledwie pół roku wcześniej – w styczniu 2019 r. – zrezygnował z planu emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Pierwsze międzyresortowe konsultacje w sprawie projektu ustawy zakazującej kryptowalut w Indiach rozpoczęły się w kwietniu 2019 r. Wtedy też lokalne agencje prasowe poinformowały o nowej ustawie, która ma na celu całkowite zakazanie kryptowalut w kraju.

Potem zaczęło dziać się coś dziwnego na linii bank centralny-rząd. 4 czerwca RBI oficjalnie odmówiło udziału w konsultacjach i zauważyło, że nie zaznajomiło się z projektem ustawy rządowej, twierdząc, że bank nie komunikował się z rządem centralnym na temat nowego prawa i nie otrzymał w ogóle swojej kopii ustawy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bank centralny bitcoin Indie kryptowaluty prawo przepisy zakaz bitcoina
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.