Kryptowaluty i hip-hop. Co łączy te dwa światy?

Bitcoin Kryptowaluty NFT hip-hop-kryptowaluty

Środowisko hip-hopu od zawsze było nierozerwalnie związane z tematem pieniędzy. Kultura, która pod koniec lat 70-tych narodziła się na ulicach […]

bitbay zonda

Środowisko hip-hopu od zawsze było nierozerwalnie związane z tematem pieniędzy. Kultura, która pod koniec lat 70-tych narodziła się na ulicach Bronxu, od zawsze poruszała tematykę bezrobocia, walki o przetrwanie i pragnień młodych ludzi, by wyrwać się z biedy. Raperzy stojąc na froncie tej grupy społecznej nigdy nie kryli się ze swoim zamiłowaniem do pieniądza. Niejednokrotnie wręcz gloryfikowali go w swojej twórczości, dobitnie podkreślając swoją pozycję, poprzez status majątkowy, który osiągali dzięki muzyce. 

Wspólne mianowniki kryptowalut i hip-hopu

Hip-hop do końca lat 80-tych nie był dochodowym biznesem, nie grano go w radiach i na imprezach w klubach. Nikt nie zajmował się produkcją odzieży charakterystycznej dla fanów tej kultury, a raperzy i DJe nie byli rozpoznawalnymi w mediach postaciami, które zarabiały ogromne pieniądze na swojej działalności. Patrząc na świat cyfrowych aktywów widzimy analogię. Na początku, w pierwszych latach po ich powstaniu, wiedziała o nich tylko garstka. Wszelkie informacje ze środowiska kryptografów i cypherpunków, pozostawały jedynie ciekawostką za osób zainteresowanych nowinkami technologicznymi. 

Kryptowaluty coraz bardziej przenikają do świata hip-hopu

Wśród hip-hopowej społeczności również panowały antysystemowe nastroje, podobnie jak w środowisku kryptowalut. Raperzy oskarżali rządowe instytucje o brak zainteresowania ludźmi z niższych klas społecznych i krytykowali system za nieudolność w poprawianiu sytuacji gospodarczej. Również w początkowych latach stali w opozycji do mediów masowych, które nie chciały promować rapu w swoich stacjach. Telewizja i radio krytycznie wypowiadały się na temat hip-hopu i społeczeństwa z blokowisk i ulic, widząc w nich jedynie patologię i nie wróżąc im żadnej przyszłości. Brzmi znajomo?

Dziś wielu raperów posiada status biznesmena-celebryty. Wielkie korporacje nawiązują z nimi współpracę, popularne media goszczą ich w swoich programach, a ich wypowiedzi na tematy polityczne, społeczne i gospodarcze mają opiniotwórczy charakter. 

Kryptowaluty w twórczości raperów

Wraz z rosnącą świadomością społeczności na temat kryptowalut i rozwojem tego rynku, tematyka ta zaczęła na dobre gościć w świecie hip-hopu. 

Amerykański artysta Soulja Boy deklaruje, że jest pierwszym raperem, który stworzył utwór poświęcony w całości Bitcoinowi. Był to rok 2018. Z numerem ,,Bitcoin’’ możecie zapoznać się poniżej. 

Jego inny kolega po fachu, legenda Nowego Yorku – Nas – w jednym z wersów numeruSorry Not Sorry, który stworzył w kooperacji z DJ-em Khaledem, nazwał siebie „kryptowalutowym Scarfacem”. Było to nawiązanie do jego inwestycji w giełdę Coinbase, znaną dziś każdemu użytkownikowi cyfrowych aktywów. Ulokowanie środków w IPO giełdy okazało się świetnym biznesem, przynosząc Nasirowi (prawdziwe imię rapera) pokaźną fortunę.

Kolejną znaną postacią na rynku muzycznym, która obcuje z kryptowalutami jest raper Big Sean. Swego czasu ogłosił publicznie, że ofiarował swojej partnerce w prezencie portfel z Dogecoinami (DOGE) o wartości 30 tys. USD

Polskie akcenty w świecie hip-hopu i kryptowalut

Większość polskich słuchaczy kojarzy postać Taco Hemingwaya. Wraz z drugim raperem – Quebonafide, wydali w 2018 roku numer o nazwie ,,Kryptowaluty’’, który odbił się szerokim echem w mediach. Numer pochodzi z ich hitowego albumu ,,Soma 0,5 mg’’

W tym samym roku o bitcoinie wspominał również Pezet w numerze ,,Equipment’’, który nagrał wspólnie z Onarem (wspólnie tworzyli legendarny już skład ,,Płomień 81’’) i Bilonem (Hemp Gru). W innym z numerów o BTC rapował również reprezentant poznańskiej sceny – Słoń. Słuchając numeru ,,Sekta’’ usłyszymy: ,,Moja wartość wzrasta jak bitcoiny’’

30 grudnia 2021 r. w sieci pojawił się nowy album katowickiego rapera – Fokusa (Paktofonika, Pokahontaz, Pijani Powietrzem) ,,Arogant EP’’. Znalazł się na nim utwór poświęcony w całości kryptowalutom ,,ATH’’. Treść utworu  stanowi swego rodzaju hołd dla hodlerów oraz górników.

Gotówę biorę do łapy, zmieniam na sat’y, poluję na airdropy
Pie***lę rządy, kiedyś zapłacą, na razie płacę podatek od kwoty
Czekam na halving, bo wierzę w mining i klucze do nowej gabloty
Jestem jak Saylor, biorę kredyty na to, bez względu jakie są stopy

–  fragment tekstu numeru ,,ATH’’.

Z treści utworu możemy wywnioskować, że Fokus nie od dziś śledzi rynek kryptowalut i orientuje się branży.

NFT od raperów 

Rok 2021 zdecydowanie należał do przełomowych dla kryptowalut i technologii blockchain. Szczególnie dobrze będzie go wspominać wiele projektów NFT. Rynkiem niewymiennych tokenów zafascynował się cały cyfrowy świat. Swoje tokeny emituje wiele osób ze świata show biznesu – sportowcy, aktorzy, celebryci i właśnie bohaterowie dzisiejszego artykułu – raperzy.


Kryptowaluty coraz bardziej przenikają do świata hip-hopu

W ostatnich dniach wypuszczenie na rynek swoich NFT zapowiedział wspominany już Nas. Użytkownicy, którzy kupią NFT rapera – zwane „ograniczonymi zasobami cyfrowymi” (limited digital assets – LDA), otrzymają określony procent z tantiem za przesyłanie strumieniowe. Pomysł dotyczy dwóch utworów.

Pierwsza z nich, „Ultra Black”, pochodzi z nagrodzonego Grammy albumu Nasa z 2021 roku „King’s Disease”. Z kolei druga kompozycja, „Rare”, została opublikowana na nominowanym do nagrody Grammy albumie „King’s Disease II” z 2022 roku. Z pierwszym utworem jest związanych 760 tokenów, podczas gdy z drugim aż 1110. Kupujący będą mogli nabyć je na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Jeszcze wcześniej swoją kolekcję wydała legenda Zachodniego WybrzeżaSnoop Dogg. „Decentralized Dogg” został wyemitowany na platformie SuperRare 29 listopada zeszłego roku. NFT przedstawia kolaż 3D składający się z 10 różnych portretów Snoop Dogga z różnych etapów jego życia. Do tego dochodzi oryginalna ścieżka dźwiękowa inspirowana NFT autorstwa samego Snoopa. 

Co więcej, Snoop jest określany mianem wieloryba na rynku NFT. Raper posiada stale rosnącą kolekcję NFT. Do tego teraz pojawiły się sugestie, że stoi za jednym z największych portfeli NFT. Snoop w świecie kryptowalut na Twitterze posługuje się pseudonimem Cozomo Medici, będący swego rodzaju alter ego rapera. Kolekcja NFT Cozomo na OpenSea obejmuje ponad 200 NFT. Cały portfel NFT jest wart około 17 mln USD. 

Najpopularniejszy raper na świecie zainwestował w NFT

W przestrzeni NFT odnalazł się również Eminem. Najpopularniejszy raper na świecie został niedawno członkiem Bored Ape Yacht Club (BAYC). Stało się to za sprawą transakcji, której ,,Rap God’’ dokonał 30 grudnia, kupując jedną z cyfrowych małp za 123,45 etherów (452 tys. USD). Chwilę później stała się ona zdjęciem profilowym na Twitterze rapera z Detroit. Do tej pory Eminem wszedł już w posiadanie co najmniej 15 NFT na OpenSea, posługując się nickiem Shady_Holdings.

Akon City, czyli kryptowalutowa metropolia

Jeszcze przed boomem na tokeny NFT, jeden z reprezentantów sceny rapowej zadziwił świat swoją futurystyczną wizją. Akon – amerykański raper z senegalskimi korzeniami – w 2020 r. ogłosił plan budowy nowego miasta w Afryce. Metropolia miałaby być zasilana odnawialną energią oraz dedykowaną kryptowalutą – Akoin. Budowa miasta miała pierwotnie odbyć się na 2000 akrach ziemi przekazanej raperowi przez prezydenta Senegalu. Jak na razie niestety prace nad budową miasta stanęły w martwym punkcie.

Podsumowanie

Niektóre trendy znikają tak szybko, jak się pojawiły. Wielokrotnie w przeszłości mówiono, że hip-hop jest tylko chwilową modą i drogą donikąd, obraną przez wywrotowców. Mimo wielu trudności, gorszych i lepszych okresów, ta ponad 40-letnia kultura na dobre zamieszkała w świadomości całego świata. Dziś bezsprzecznie jest już wszędzie. Dziś rapowe hity grają wszystkie stacje radiowe na całym świecie, a twórcy tej muzyki są postaciami szanowanymi w mainstreamie. Przykładem jest zaproszenie Eminema na galę rozdania Oscarów, by zagrał swój szlagierowy numer ,,Lose Yourself czy wizyta Kendricka Lamara w białym domu na spotkaniu u ówczesnego prezydenta USA – Baracka Obamy. 

Mimo wielu sceptycznych głosów, podobny los czeka zapewne branżę kryptowalut. Wszystko wskazuje na to, że cyfrowe aktywa przedostaną się do masowej świadomości, staną się akceptowane przez wielkie korporacje i rządowe instytucje – co już z resztą się dzieje.

Tagi
akoin akon arogant ep ATH big sean bitcoin coinbase dogecoin Eminem fokus

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.