za
blockchain metaverse

Co łączy blockchain i metaverse?

Jako gatunek ludzki posiadamy niezwykle rozwiniętą wyobraźnię i możliwości, by dzięki niej modyfikować rzeczywistość. Baśnie i legendy przekazywane z ust do ust, malunki przedstawiające alternatywne światy i wymyślone istoty – ludzkość zawsze ciągnęło do kreowania i doświadczania czegoś więcej niż oferuje “zwykły” świat. Na rynku gier od lat niesamowitą popularnością cieszyły się symulatory, między innymi kultowe Second Life czy The Sims, które pozwalają nam tworzyć własne alternatywne światy.

Rozwój technologii i pojawienie się internetu otworzyły przed nami nieskończone możliwości. Między innymi niesamowicie uproszczony został kontakt z drugim człowiekiem. Uniezależniając się od miejsca na świecie, daliśmy sobie możliwość kontaktu przez komunikatory, fora dyskusyjne czy e-maile. Kreowaliśmy w ten sposób na nowo siebie i dodatkową rzeczywistość, która pojawiała się wraz z włączeniem komputera. Można więc przyjąć, że jako ludzie mamy upodobanie do tworzenia “podświatów”, a dostawcy technologii umożliwiają nam łączenie ich w większą całość.

Możliwości technologii VR

Epidemia Covid pokazała, że przyzwyczajenia w pewien sposób ograniczały nas w dostrzeganiu możliwości, jakie daje nam technologia. Okazało się, że jesteśmy w stanie zrobić za pośrednictwem nowych technologii dużo więcej, niż mogłoby się wcześniej wydawać. Znaczna część branż mogła pozwolić sobie na przeniesienie pracy i spotkań do internetu. Codziennością stała się również nauka online.

Na ten moment opieramy się jednak na prostym przekazie audio/video. Metaverse będzie w stanie wynieść to doświadczenie na kolejny poziom. Biznesowe spotkanie będzie mogło odbywać się w wirtualnym, pozbawionym rozpraszaczy biurze. Edukacja będzie przebiegać w zdecydowanie przyjemniejszy i ciekawszy dla ucznia sposób. Zdobywanie wiedzy będzie dużo bardziej interaktywne niż do tej pory. Symulacja większości czynności pozwoli prawdopodobnie w długofalowym ujęciu zaoszczędzić na fizycznych materiałach dydaktycznych.

Kolejne obszary gospodarki, które mogą znacząco zmienić się przez zastosowanie nowej technologii to handel i marketing. Zmiany w tych sektorach mogą być naprawdę duże. Począwszy od wzmocnienia handlu internetowego, przez kupowanie wirtualnych dóbr, na płatnościach kryptowalutowych kończąc. Kilka dni temu sieć H&M otworzyła swój pierwszy sklep w metaverse, dokładnie w CEEK City. Kupione w nim ubrania można zakładać tylko w cyfrowej rzeczywistości, ale w stacjonarnych sklepach również znajdziemy ich odpowiedniki. Wcześniej swoje plany na rozszerzenie działalności o świat wirtualny ogłosiły również Nike czy Adidas. Zmieni się też komunikacja marek z odbiorcami. Dzięki powstaniu równoległych rzeczywistości niewątpliwie pojawią się nowe przestrzenie i sposoby na reklamę.

Nie można zapomnieć oczywiście o rozrywce, sektorze, który przetarł szlaki doświadczeniom VR. Prawdopodobnie większość z nas miała już okazję próbować gamingu w specjalnych goglach. Odcinają nas one od innych wzrokowych bodźców i przenoszą grę na nowy poziom. Pojawia się coraz więcej zaawansowanych technicznie gadżetów, które udoskonalają to doświadczenie. Internet daje możliwość uczestniczenia w wirtualnych rozgrywkach osobom z całego świata. Możemy dzięki temu spędzić czas z dawno niewidzianymi przyjaciółmi czy nawiązać nowe znajomości. Jednocześnie mocno rozwija się sektor gamingu pozwalający graczom na tworzenie własnych światów, na przykład The Sandbox, oparty na blockchainie Ethereum. Grunty i przedmioty w metaverse sprzedawane jako NFT potrafią osiągnąć zawrotne ceny. Stworzenie wirtualnych przestrzeni będzie również sprzyjało przeniesieniu do metaverse różnych tradycyjnych rodzajów rozrywki, takich jak koncerty czy wydarzenia sportowe.

Firmy wkraczające na rynek wirtualnej rzeczywistości

Taka jest właśnie wizja internetu przyszłości, prezentowana przez wielkie koncerny, jak Meta (Facebook), Microsoft, Nvidia czy Apple. Trzy pierwsze skupiają się na stworzeniu świata, w którym nasze avatary będą “podróżować” po przestrzeniach 3D, uczestniczyć w spotkaniach, grach, etc.

Docelowo możliwe będzie stworzenie wirtualnego odpowiednika każdego miejsca na świecie, w tym każdego zakładu produkcyjnego. Dobrym przykładem możliwości idących za przyłączeniem się do VR są działania Bentley Motors Limited. Firma ta przy współpracy z Nvidia stworzyła dokładne odwzorowanie swojej fabryki. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji maszyny produkcyjne mogą uczyć się poprzez wykonywanie symulacji.

Apple prezentuje inne podejście do tematu i skupia się na rzeczywistości rozszerzonej (AR). Opracowuje technologię hologramów, które miałyby pojawiać się w rzeczywistej przestrzeni fizycznej. Chce w ten sposób zrewolucjonizować media społecznościowe i służbowe spotkania. Każdy gigant ma nieco inne spojrzenie na wygląd i funkcje Metaverse. Cel jest jednak ten sam – rozszerzona lub wirtualna rzeczywistość pozwalająca na załatwianie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu.

blockchain metaverse biznes

Może więc okazać się, że za kilka lat znajdziemy się w totalnie innej rzeczywistości, gdzie zamiast szykować się rano do wyjścia – po wypiciu kawy będziemy zakładać specjalne okulary oraz rękawice i przenosić się na wirtualne spotkania. Nic nie będzie nas ograniczało w biznesowej naradzie z osobą z drugiego końca świata, w biurze z pięknym widokiem na ocean. Po pracy będziemy mogli planować wakacje, wirtualnie zwiedzając hotele. Następnie spotkamy się ze znajomymi na rundę wirtualnych kręgli czy najnowszą wystawę NFT. Nasz smartfon czy laptop będzie przenosił nas do swoistego multiverse, na który będą składały się równoległe światy stworzone przez różne firmy i instytucje. Oczywiście wymaga to ogromnej rewolucji, ale przy popularności, jaką już zyskuje koncepcja metaverse – nie jest to niemożliwe.

Zastosowanie blockchaina w tworzeniu metaverse

By cały system działał sprawnie, nieuniknione będzie korzystanie z technologii blockchain. Równolegle do wzrostu popularności wirtualnej rzeczywistości będziemy obserwować powstanie blockchain’owego wszechświata. Uczyni on zarówno nasz świat, jak i multiverse, znacznie wygodniejszymi. Technologię rozproszonego rejestru można wprowadzić w wielu sektorach rynku. mogłaby znacznie podnieść bezpieczeństwo i naszą prywatność w metaverse. Niski koszt, szybkość i przejrzystość transakcji to kwestie, które również muszą być wzięte pod uwagę. Co więcej, blockchain niweluje lub zmniejsza również opłaty dla pośredników. Opierając się na wcześniej wymienionym przykładzie kupna wakacji – mielibyśmy pewność, że nasze pieniądze trafiają do właściciela hotelu, błyskawicznie i bezpiecznie. Przed wyjazdem moglibyśmy również umówić się na wirtualną wizytę u wybranego specjalisty po skierowanie na pakiet szczepień. Lekarz mógłby mieć dostęp do wszystkich medycznych informacji na nasz temat, zintegrowanych w różnych bazach danych. W związku z tym zmniejszyłoby się ryzyko podania substancji, która mogłaby nam zaszkodzić. Przykłady zastosowania technologii blockchain w nowym świecie można mnożyć.

Podsumowanie

Znajdujemy się niewątpliwie w trakcie rewolucji technologiczno-społecznej. Podstawą przemian może stać się blockchain zintegrowany ze światem metaverse. Niezliczoną ilością połączeń spajałby on nasz obecny świat ze światami wirtualnymi – współistniejącymi. Tymi wykreowanymi przez inne firmy czy jednostki, a także przez nas samych. Technologia blockchain dzięki swojej przejrzystości, rozproszonym informacjom oraz zabezpieczeniom, ma szansę ułatwić urzeczywistnienie metawersowych wizji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności