za

Kryptowaluty zostaną w Nowym Jorku uznane za środek płatniczy?

Ciekawe newsy płyną do nas ostatnio z USA. W Senacie Nowego Jorku przedstawiono projekt ustawy, którego celem jest uczynienie  kryptowalut legalnymi środkami płatniczymi w sektorze publicznym. Chodzi o bitcoina, ether, litecoina i bitcoin cash.

Kryptowaluta jako środek płatniczy – zapłać podatek za pomocą bitcoina

W praktyce powyższe pozwoliłoby na akceptację kryptowalut jako formy zapłaty za kary cywilne, grzywny, podatki i inne opłaty pobierane przez władze stanu.

Jak wyszczególniono w przepisach przedstawionych w czwartek, akceptowane kryptowaluty to bitcoin, ether, litecoin i bitcoin cash. Nie jest wykluczone, że lista ta zostałaby docelowo rozszerzona, bowiem potencjalne nowe ustawodawstwo opisuje kryptowalutę jako „dowolną formę waluty cyfrowej, w której stosowane są techniki szyfrowania do regulowania [procesu] generowania jednostek walutowych i weryfikacji transferu środków, działającej niezależnie od banku centralnego”. Otwiera to więc drogę do akceptacji niemal wszystkich kryptowalut czy tokenów.

Ustawa pozwoliłaby władzom na dobrowolne zawieranie umów “w celu zapewnienia akceptacji przez urzędy państwowe kryptowaluty jako środka płatniczego”, chociaż, co jest ważne, nie byłyby one prawnie zobowiązane do akceptowania takich transakcji.

Propozycja została przedstawiona przez członka Zgromadzenia Demokratycznego Clyde’a Vanela. Jest on powszechnie uważany za polityka przyjaznego kryptowalutom, chociaż wielu członków jego partii sprzeciwia się cyfrowym walutom z obawy przed wpływem ich emisji na środowisko i wykorzystywaniem do unikania sankcji, jakie USA nakładają na wrogie sobie państwa.

Arizona idzie w tym samym kierunku

Powyższe wpisuje się w szerszy trend, jaki widać w USA. W zeszłym tygodniu senator Wendy Rogers przedstawiła w Arizonie ustawę, która, jeśli zostanie przegłosowana, sprawi, że bitcoin i inne kryptowaluty staną się prawnymi środkami płatniczymi w całym stanie. Nowe prawo może też pozwolić agencjom państwowym na zawieranie umów z emitentami kryptowalut, aby zapewnić obywatelom możliwość płacenia podatków, czynszów i grzywien w bitcoinach i altach.

Rogers zaproponowała podobną ustawę w styczniu 2022 r., ale ostatecznie nie udało się jej pozyskać dla niej większości. Teraz próbuje po raz drugi.

Prokryptowalutowy burmistrz

Działania w nowojorskim Senacie są zgodne z polityką burmistrza Erica Adamsa, który rok temu wygrał wybory w Nowym Jorku. Ogłosił on, że chce, by miasto stało się centrum kryptowalut.

Musimy stać się przyjaznym miejscem dla wszystkich technologii. Kryptowaluty są częścią ogólnej technologii, której się przyglądamy

powiedział Adams.

Pytanie brzmi: jak dokonywać mądrych wyborów, aby Nowy Jork – i Ameryka – były liderem w kwestii tej nowej technologii?

– pytał.

Rozwój jego planów może utrudnić jednak to, że gubernator Kathy Hochul podpisała ustawę, która zakazuje w stanie kopania cyfrowych walut na okres dwóch lat.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności