za
korea południowa kryptowaluty

Nowe przepisy w Korei Południowej. Urzędnicy są zobowiązani do ujawnienia, czy mają kryptowaluty

European Halving Party 2024

Nowe przepisy w Korei Płd. nakładają na 5800 urzędników obowiązek publicznego ujawniania posiadanych przez nich kryptowalut i innych cyfrowych aktywów. Mają tego dokonywać za pośrednictwem systemu etyki urzędników publicznych (Public Official Ethics System, PETI).

Korea Płd. obawia się kryptowalutowej korupcji?

Władze Korei Południowej podjęły kroki w celu zwiększenia przejrzystości w swoim sektorze publicznym. Od przyszłego roku wysocy rangą urzędnicy będą zobowiązani do ujawniania posiadanych przez nich kryptowalut. Nowe przepisy dotkną w praktyce ok. 5800 urzędników państwowych. Ci będą musieli publikować oświadczenie majątkowe, w którym będą wykazywać, ile cyfrowych aktywów posiadają (oczywiście zakładając, że w ogóle je mają). Wszystko będzie rejestrowane w PETI.

Dlaczego jednak Korea Południowa zaostrza przepisy w taki sposób? Jest to efektem skandalu, jaki nagłośniono w maju 2023 roku. Polityk i poseł Partii Demokratycznej, Kim Nam-kuk, jak się okazało, posiadał ponad 4,5 miliona USD w tokenach wemix, które zostały wyemitowane przez firmę Wemade zajmującą się blockchainem.

Co w tym jednak złego? Polityk mógł je przecież kupić jako inwestycję. Problem w tym, że sprowokowało to pewne obawy dotyczące potencjalnych konfliktów interesów, niewłaściwego wykorzystania informacji poufnych przez posła, a także możliwego prania pieniędzy. Sytuacja ta skłoniła ustawodawców do przyjęcia nowych regulacji. Przepisy te wymagają, aby wybieralni w wyborach urzędnicy i wysocy rangą pracownicy rządowi publikowali wspomniane już oświadczenia, z których wynikałoby, jakie kryptowaluty posiadają.

Główne krajowe giełdy kryptowalut w Korei Południowej – Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit i Gopax – ogłosiły do tego plany opracowania osobnego systemu informacyjnego, który ma zacząć działać w czerwcu przyszłego roku. Ma on pomóc w sprawdzaniu, czy politycy posiadają cyfrowe aktywa.

Polscy posłowie

W Polsce podobne przepisy już obowiązują. Polscy posłowie, senatorowie i samorządowcy muszą publikować coroczne oświadczenia majątkowe, w których określają, jaki majątek i zobowiązania posiadają. Dzięki temu też dowiedzieliśmy się, że Sławomir Mentzen, lider Konfederacji, posiada 33,7 BTC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 454,84 USD1,13%
Ethereum logo
EthereumETH
3160,08 USD0,97%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
591,99 USD0,29%
Solana logo
SolanaSOL
147,32 USD0,28%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,05%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3158,57 USD0,95%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-0,77%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD-0,64%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,98 USD4,17%