za
korea południowa giełdy

Południowokoreańskie służby weszły do biur dwóch giełd kryptowalut. W tle trwa afera polityczna

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Południowokoreańskie służby zajmują się dwiema największymi giełdami kryptowalut w ich kraju – Bithumbem i Upbit. Wszystko w ramach dochodzenia w sprawie dotyczącej pewnego polityka.

Kryptowalutowa afera w Korei Płd.

Śledczy z Prokuratury Okręgowej Południowego Seulu wkroczyli do biur dwóch krajowych giełd aktywów cyfrowych. W tle obywatele kraju śledzą skandal związany z podejrzanymi transakcjami kryptowalutowymi opozycyjnego polityka, Kima Nam-kuka.

Wspomniany poseł Zgromadzenia Narodowego Korei Południowej znalazł się pod ostrzałem mediów. Te ujawniły bowiem, że w 2021 roku posiadał około 800 000 tokenów WEMIX. Wówczas były one warte około 6 miliardów wonów (4,5 miliona USD). Dowiedzieliśmy się, że ponoć przeniósł środki z Bithumba na Upbit. Zrobił to na początku ubiegłego roku (data ma tu znaczenie). Koreańska jednostka analityki finansowej oznaczyła te transakcje jako podejrzane i zgłosiła je do prokuratury. Dlaczego? Powstało bowiem podejrzenie, że poseł przeniósł aktywa przed wprowadzeniem przepisów, które nakładają na giełdy wymóg zgłaszania danych osobowych właścicieli kryptowalut, gdy transferowana kwota przekracza próg 1 miliona wonów. Innymi słowy, Nam-kuk mógł starać się zataić fakt posiadania tokenów.

To jednak nie koniec. Poseł stał też za ustawą opóźniającą wprowadzenie w kraju opodatkowania dochodów pochodzących z rynku kryptowalut. Na tym polu można zauważyć konflikt interesów i wykorzystywanie informacji poufnych. W jego interesie było, by zyski opodatkowano jak najpóźniej. Wisienką na torcie jest podejrzenie dotyczące źródła pieniędzy przeznaczonych na inwestycje w kryptowaluty.

Pod koniec ubiegłego roku prokuratorzy dwukrotnie wnioskowali o nakaz przeszukania i zajęcia portfeli kryptowalutowych Kima Nam-kuka, ale południowokoreański sąd odrzucił wnioski. Jednak w miarę jak skandal narastał, w ostatnich tygodniach doszło do rozszerzenia śledztwa i służby ostatecznie uzyskały nakaz przeszukania kryptowalutowych firm.

Odpowiedź posła

Sam polityk utrzymuje, że w jego handlu kryptowalutami nie było niczego złego i obiecał pociągnąć media, które opisały sprawę, do odpowiedzialności. Twierdzi, że ich publikacje są oparte na nieprawdziwych informacjach. Tymczasem emitent tokena WEMIX, Wemade, zaprzeczył zarzutom o udział w transakcjach kryptowalutowych posła, a także zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko dziennikarzom, którzy zajęli się aferą.

P.S. Poszukujemy redaktorów i redaktorek do Bitcoin.pl!

Jeśli jesteś zainteresowany/a współpracą z nami, wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
61 572,06 USD4,01%
Ethereum logo
EthereumETH
3055,69 USD2,16%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,10%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
576,95 USD2,48%
Solana logo
SolanaSOL
143,24 USD3,40%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD0,84%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3053,58 USD2,15%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,51 USD12,65%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD3,93%